Do tego wpisu szykowałam się od dawna, co pamiętają ci, którym go obiecywałam. Niestety wbrew pozorom spisanie kalendarium imprez i wydarzeń kulturalnych i sportowych, które odbywają się w rejonie Alanyi nie należało do zadań prostych. Tureckie organizacje zarówno władz lokalnych jak i prywatne mają jeden feler: rzadko aktualizują swoje strony internetowe. Co gorsza: ich pracownicy rzadko odpisują na maile. Koresponduje to z jakże tureckim preferowaniem rozmowy głosowej lub spotkania twarzą w twarz od korespondencji. Turcy po prostu wolą przekazywać informacje mówiąc, niż pisząc. Przynajmniej ci tutejsi :)

Mimo, że (będąc typową ‚zimną’ Polką preferującą kontakt mailowy od osobistego telefonowania :)) wysłałam kilka maili zarówno m.in. do Urzędu Miasta Alanya, jak i Izby Handlu, przez ponad miesiąc nie doczekałam się żadnej odpowiedzi na moje zapytania. Gdybym w którejś z tych komórek posiadała znajomych sprawa zapewne zajęłaby mi kilka minut, ale cóż – nie dorobiłam się ich jeszcze.

Pozostało mi szukanie samodzielne. Tutaj utrudnieniem była wspomniana bardzo okazjonalna aktualizacja stron internetowych. Niektóre imprezy owszem mają swoje własne strony, ale co z tego, skoro pokazują daty wydarzeń sprzed 2 lat? Aby faktycznie być wzorowo poinformowanym co kiedy będzie się odbywać, trzeba by regularnie czytać lokalną alanijską prasę, albo oglądać alanijską tv – osobiście nie mam na to zupełnie czasu. Najlepiej po prostu mieć znajomego pracującego w lokalnych mediach. Jeśli tego szczęścia życie nam nie podarowało, pozostaje śledzić bilboardy w mieście: zazwyczaj kilka tygodni wcześniej pojawiają się plakaty reklamujące dane wydarzenie.
Moglibyście też zdziwieni powiedzieć, że przecież pracuję w biurze podróży. Jest ono członkiem kontrolowanej przez Ministerstwo Turystyki organizacji zrzeszającej biura podróży. Organizacja ta, zwana TURSAB, ma w Alanyi swoje przedstawicielstwo i to oni też często monitują wszelkiego rodzaju imprezy. Niestety zazwyczaj monitowanie to ogranicza się do wysłania 2-3 dni przed daną imprezą maila, że danego dnia z powodu np. rajdu kolarskiego następujące ulice będą zamknięte :)

Dlatego też poniższą listę imprez i wydarzeń uznać należy za dość ogólną. Ot tak dla orientacji na co, będąc w danym okresie w rejonie Alanyi, będzie można się „załapać”. A załapywać się warto, bo te „etkinliki” (dosłownie: wydarzenia) zazwyczaj są ciekawe, a tureckie świętowanie jednak nieco różni się od naszego. Ponadto Alanya jest na tyle małym miastem, że choć z jednej strony organizowana impreza (głównie plenerowa) przewraca do góry nogami miejski porządek, o tyle z drugiej strony ten wyjątkowy świąteczny charakter dodaje jej uroku. Zauważyłam, że podczas wszelkiego rodzaju imprez najzwyczajniej cieszę się, że tu mieszkam.

Marzec

Zapasy Wielbłądów o nagrodę Złotego Banana w Mahmutlar /Altın Muz Deve Güreşleri/ – jakkolwiek dziwnie brzmi, tak jest w istocie ;) W tym roku po raz pierwszy. Moja relacja z tego roku tutaj.

Runatolia – Maraton, półmaraton i krótkie biegi w Antalyi, początek marca – w tym roku po raz 10-ty, informacje: http://www.runatolia.com/

„Biegnijmy z Atatürkiem” /Atatürk’le koşalım/ – półmaraton w Alanyi oraz biegi na 2,5 i 10 km. W tym roku bieg odbył się 8 marca po raz 14-sty.

Kwiecień

Tydzień Turystyki /Turizm Haftası/ – świętowany w całym regionie zazwyczaj pomiędzy 15-22 kwietnia. Rozmaite imprezy, koncerty, kiermasze

Dzień Dziecka i Dzień Niepodległości – 23 kwietnia – święto państwowe, imprezy dla dzieci, przemarsze dzieciaków przez centrum miast (zazwyczaj odbywają się przed południem).

51. Prezydencki Rajd Kolarski – 26 kwietnia – Pierwszy etap rajdu odbywa się w Alanyi, a ostatni w Stambule. Warto kibicować – co roku silna ekipa polskich kolarzy! Informacje na: https://www.tourofturkey.org/2015/

Maj

Wings for Life Run – Bieg charytatywny odbywający się w kilkunastu miastach na świecie w tym samym czasie. Turcję reprezentuje Alanya (start o 14:00) w Polsce bieg jest w Poznaniu (start o 13:00). Informacje: http://www.wingsforlifeworldrun.com/tr/en/

Festiwal Dokumentu w Alanyi /Alanya Belgesel Film Festivali/ – Odbywa się od kilkunastu lat w centrum Alanyi w siedzibie Izby Handlu (ALTSO), zazwyczaj około drugiego tygodnia maja.

Festiwal Kultury i Turystyki w Alanyi /Alanya Turizm ve Kultür Festivali/ – co roku w 4.tygodniu maja, trwa 4 dni. W tym roku 23 maja. Festiwal otwiera kolorowy pochód przebierańców z alanijskich domów kultury, szkół tańca, itp. Imprezy odbywają się w porcie, i jest to zarówno kiermasz (na nim m.in. stoiska zagranicznych organizacji i stowarzyszeń z Alanyi, np. polskiego), jak i koncerty tureckich gwiazd pod gołym niebem – za darmo. Pisałam o nim tutaj w 2009 roku, tutaj w 2010.

Kermes – religijny kiermasz charytatywny. Około połowy maja, pisałam o nim rok temu tutaj.

Lara Sandland – Niezwykły festiwal rzeźb z piasku organizowany po raz 8-my w Antalyi na plaży Lara. Gigantyczne rzeźby stworzone przez artystów z całego świata. Oglądać można całe lato, zazwyczaj do pierwszych ulewnych deszczy w listopadzie – od rana do nocy :) Informacje: http://www.larasandland.com/

Czerwiec

Festiwal Kultury w Konaklı. W tym roku po raz szósty, w dniach 4-5 czerwca. Pierwszego dnia festiwal otwiera kolorowy pochód o godz. 19:00 pod Wieżą Zegarową. Będą też stragany, występy, koncerty.

Festiwal Pomarańczy w Oba /Oba Portakal Festivali/ – Zawsze odbywa się w czerwcu w dzielnicy Oba, nigdy nie są z wyprzedzeniem znane daty. Typowy malutki festiwal ze straganami z rękodziełem i przysmakami, najciekawszym punktem jest rozdawanie pomarańczy wszystkim chętnym i koncerty lokalnych gwiazd. Pisałam o nim w 2011 roku tutaj.

Manavgat Barış Suyu /tłumacząc luźno Wody Pokoju w Manavgat/- podobny jak w Alanyi festiwal ze straganami, pysznym jedzeniem i koncertami gwiazd odbywa się w Manavgat. W tym roku po raz 20-ty. W zeszłym roku występowała m.in. gwiazda Sertab Erener – zazwyczaj drugi tydzień czerwca.

Festiwal Opery i Baletu w Aspendos – między połową czerwca a sierpniem, daty jeszcze nie są podane. Jedyny taki festiwal muzyki klasycznej organizowany w największym i najlepiej zachowanym antycznym teatrze w Turcji – w Aspendos. Program będzie ogłoszony tutaj: http://www.aspendosfestival.gov.tr/index_e.html.

Festiwal w Mahmutlar – przełom czerwca i lipca.

Lipiec

Międzynarodowe Zawody Ręcznej Piłki Plażowej /Uluslarasi Plaj Hentbol Turnuvası/  – na plaży na wysokości Oba w Alanyi, zazwyczaj pierwsze dni lipca. W tym roku po raz 14-ty.

Turniej Koszykówki Ulicznej – w tym roku 10 lipca, w porcie w Alanyi pod sztucznym wodospadem.

Sierpień

Zapasy w oliwie i Festyn w Kestel /Kestel Gökbel Yaylası Yağlı Pehlıvan Güreşleri ve Turizm Festıvali/ – 1 sierpnia 2015

Festiwal Kultury w Side – zazwyczaj miesiąc od połowy sierpnia, w tym roku po raz 15-ty. Festiwal w teatrze antycznym w Side. Program i daty nie są znane, ale będzie to muzyka klasyczna, opera i balet.

Wrzesień

Alanya Jazz Festival – w tym roku po raz 13. Darmowy festiwal organizowany pod Czerwoną Wieżą w porcie, gwiazdy tureckiego jazzu i zagraniczni goście, zazwyczaj w pierwszej połowie września. Pisałam o nim m.in. tutaj w 2008 roku i tutaj w 2010

Październik

Alanya ITU Triathlon World Cup – w tym roku po raz 25.ty, 17-18 października 2015. Zawody w triathlonie organizowane w ramach Pucharu Świata. Informacje: http://www.triathlonalanya.com/tr

Maraton Pływacki w Alanyi – do przepłynięcia 5 km od plaży Kleopatry do portu w Alanyi (wokół wzgórza Kale). Zazwyczaj odbywa się zaraz po zawodach triathlonowych.

Festiwal Złotej Pomarańczy w Antalyi /Altın Portakal Festivali/ – festiwal filmowy o randze „tureckich oskarów”, zazwyczaj około 2.tygodnia października, w tym roku odbędzie sie po raz 52-gi.

Międzynarodowe zawody w kolarstwie górskim w Alanyi /Alanya Dağ Bisikleti Yarışması/ – od kilkunastu lat odbywają się w Alanyi, trasa obejmuje m.in. wjazd na górę Kale

/Będę starała się z czasem dopisywać daty czy detale albo nowe imprezy na bieżąco. Jeśli wiecie o czymś, czego nie ma na liście, proszę o komcia! Zaktualizuję/

Festiwal Kultury i Turystyki, Alanya

Festiwal Kultury i Turystyki, maj/czerwiec Alanya

Triathlon, październik

Triathlon, październik

Festiwal Pomarańczy w Oba, maj

Festiwal Pomarańczy w Oba, maj

Prezydencki Rajd Kolarski, kwiecień

Prezydencki Rajd Kolarski, kwiecień

Festiwal Jazzowy w Alanyi, wrzesień

Festiwal Jazzowy w Alanyi, wrzesień