Jestem w Polsce. Przylecieć nie było łatwo. Po raz pierwszy w życiu spóźniłam się na samolot! Ale nie z mojej winy. Pierwszy lot miałam z najmniejszego chyba w Turcji lotniska, czyli Gazipaşy, który z planowanej godziny wydłużył się o pół godziny z powodu fatalnych warunków pogodowych w Stambule. Dobrych kilkadziesiąt minut krążyliśmy w chmurach czekając na naszą kolej na wylądowanie. Potem, już nad Bosforem rzucało nami zdrowo; na pokładzie zapadła grobowa cisza :) Ale pilot wylądował pięknie tylko… za późno.
Z terminalu krajowego na międzynarodowy jest kawałek do przebiegnięcia. Do tego odprawa paszportowa, szczęśliwie bez kolejki – tym razem. A potem sprint do bramki mojego samolotu do Berlina – niestety też dość spory dystans. Kiedy dobiegłam z rozwianym włosem, była już zamknięta…
Czekałam 5 godzin na kolejny samolot, na szczęście linie lotnicze zadbały o mnie i miałam co zjeść i wypić :)

Dotarłam do Poznania wyziębiona, zmęczona i zszokowana, że mimo początku marca panuje tu takie zimno. Głupio przyznać – zapomniałam. W tym roku mój organizm w ogóle nie przeżył europejskiej zimy. Wciąż piję gorącą herbatę, owijam się kocem, a do miasta wychodzę z kwaśną miną, bo pracować i działać trzeba. Mam jednak nadzieję, że ten szok termiczny minie – w końcu spędzę w Polsce aż miesiąc..!

Pora na sprawy organizacyjne, bo to po to ta notka dzisiejsza. Będę ją jeszcze aktualizować, ale już pewne rzeczy są jasne. Jeśli któryś punkt szczególnie Was interesuje, zaglądajcie na ten wpis jeszcze za parę dni – albo po prostu kontaktujcie się mailowo.

Oto, co będzie się działo:

17 marca, godz. 21:00 w poznańskim oddziale Polskiego Radia – Radiu Merkury – wystąpię jako gość programu na żywo „Rozmowy po zachodzie”, prowadzonego przez Rafała Regulskiego. Będziemy rozmawiać oczywiście o Turcji :)

29-30 marca jestem w Gdańsku.
30 marca pojawię się w knajpce Ararat Smaki Orientu, pod hasłem „Dekada w Kraju Półksiężyca. Życie i praca Polki w Turcji”.
Godzina: 18:00
Adres: Wita Stwosza 48a.
Będą zdjęcia, opowieści, a goście będą mogli napić się pysznego çayu, kawy po turecku, posmakować lokum i baklavy!  Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona zapisujcie się tutaj:
https://www.facebook.com/events/1272054736156463/ – w razie dużego zainteresowania zorganizujemy dodatkowe spotkanie dzień wcześniej!

31 marca jestem w Nakle nad Notecią.
Tego dnia pojawię się najpierw na spotkaniu z uczniami szkoły turystycznej, gdzie będę opowiadać o blaskach i cieniach pracy w tej branży, następnie zawitam w Radiu Nakło (nagranie z audycji udostępnię), a na koniec:
Z prelekcją pt. „Dekada w Kraju Półksiężyca – życie i praca Polki w Turcji” wystąpię w Restauracji Hotel „Ekspresja”.
Adres: Rynek 2, Nakło n.Notecią
Godzina: 17.00
Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1704015829846035/

5 kwietnia na 99% jestem w Warszawie.
Nie jest tu planowane żadne oficjalne spotkanie, ale jeśli będzie kilka chętnych osób na niezobowiązujące pogawędki przy kawie w godzinach popołudniowych (godz. 16.00-18.00) – dajcie znać :)

6 kwietnia będę w Łodzi.
6 kwietnia z prelekcją pt. „Dekada w Kraju Półksiężyca – życie i praca Polki w Turcji” wystąpię w Klubie Podróżników Keja.
Adres: ul. Kopernika 46
Godzina: 19.00
Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/1537804629853376/

8 kwietnia wracam do Poznania aby odwiedzić popularny Poznański Klub Podróżnika. Wystąpię tam na prelekcji pod tytułem „Turcja – kraj kontrastów”
Adres: Dom Kultury Pod Lipami, os. Pod Lipami 108a
Godzina: 19:00
Detale wydarzenia i bilety:
https://www.facebook.com/events/1586155625040193/

A potem planuję zrobić sobie tydzień urlopu na łonie rodziny i przyjaciół przed zapewne trudnym i pracowitym sezonem w Turcji.

Na wszystkich spotkaniach będzie można zakupić moją i Agaty Wielgołaskiej książkę [zdradzę, że w promocyjnej cenie!], a nawet wylosować lub wygrać tureckie drobiazgi. Będą zdjęcia i opowieści – Wam, fanom bloga zapewne znane dobrze, ale może ktoś na moim spotkaniu zetknie się z Turcją „od środka” po raz pierwszy? To do nich głównie są skierowane te prelekcje – zdajecie sobie pewnie sprawę, że w obliczu wydarzeń w Turcji w ciągu ostatniego roku i wiadomości, jakie pojawiają się w mediach nie tylko na temat tego kraju, ale ogólnie islamu czy uchodźców – powodują, że stereotypów narosło jeszcze więcej. Będę się starała nie wchodząc na tematy polityczne, na których się po prostu nie znam – pokazać Turcję moimi oczami – normalny, trochę „zakręcony”, ale wspaniały kraj, który nadal uważam za bezpieczny, złożony, ciekawy i zdecydowanie godny odwiedzenia, a choćby głębszego poznania. Mam nadzieję że uda mi się do tego zachęcić ;)

Jeśli ktoś z Was będzie zainteresowany spotkaniem się, poznaniem, rozmowami nie tylko o Turcji, ale i np. o Australii – piszcie – wiecie gdzie mnie łapać, coś ustalimy.

Uff. Myślicie że dam radę? Raz że stres, dwa – przecież jest tak zimno :)