Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na wiele zapytań, które otrzymuję od Szanownych Czytelników drogą mailową – i nie tylko. Ponieważ w powyższym temacie mam dość duże doświadczenie, postanowiłam w jednym zgrabnym wpisie (bedą jednak dwa zgrabne wpisy, zbyt dużo informacji :) zebrać wszystkie wskazówki i porady dotyczące latania z/do Berlina.
Może niektórzy z Was się zdziwią, ale wciąż niesłychanie duża ilość osób woli dopłacić by lecieć do Turcji z Polski, nawet z całonocnym dojazdem do Warszawy, nawet z przesiadką w Stambule, tylko dlatego, że Berlin wydaje się taki… „przerażający”. Bo przecież „nie znamy niemieckiego”, albo „miasto jest takie duże” i „nie wiadomo jak się tam poruszać”.
Sezon lotów czarterowych z Polski do Antalyi dobiega końca myślę więc, że to idealna pora by przekonać opornych, że latać do Turcji z Berlina jest naprawdę przyjemnie i nie ma się czego obawiać ;)

Zanim zacznę, mała uwaga. Oczywiście Berlin nie musi być dla każdego. Jeśli mieszkacie we wschodniej Polsce albo w stolicy logiczniejsze ze względów praktycznych będzie wybranie lotu z Warszawy, nawet jeśli jest nieco droższy. Mówiąc krótko nie tracicie czasu na dojazd do stolicy Niemiec. Wybór jednak należy do Was – zawsze warto brać Berlin pod uwagę.

A zatem, do dzieła.

Dlaczego Berlin?

Zastanawiacie się może, skąd to moje umiłowanie do latania z Berlina. Faktycznie latam przez to miasto niemal od początku mojej „kariery” tureckiej, na berlińskich lotniskach czuję się jak w domu, przez Polskę nie latam prawie wcale. Mimo że… nie znam niemieckiego (poza podstawowymi zwrotami). Przyczyny są czysto praktyczne:

 1. Wybór połączeń.

  Berlin nazywany jest „drugą turecką stolicą”. Szacunki mówią, że mieszka tu 200 tys. Turków, kolejni z innych niemieckich miast dojeżdżają właśnie na lotnisko. To stąd tak wielka ilość połączeń pomiędzy Turcją i tym miastem. Do wyboru mamy droższe linie rejsowe jak i tanie czartery, niemal o każdej porze dnia i nocy. Operują tu wszyscy liczący się tureccy przewoźnicy, jak i tanie firmy niemieckie. Co więcej, czartery nie są sezonowe, jak u nas w Polsce, tylko całoroczne! Rzadko bywają anulowane czy zmieniane, bo bez problemu się sprzedają: nawet jeśli nie niemieckim turystom, to Turkom!

 2. Ceny.

  Z tego też powodu ceny na loty pomiędzy Berlinem a Antalyą czy Stambułem lub innymi tureckimi miastami są naprawdę bardzo dobre i często osiągają granice… 40-50 euro za lot (już z bagażem rejestrowanym). Ponieważ w Turcji nie operują tani przewoźnicy znani w europie jak Ryanair czy Wizzair, to naprawdę dobry wynik.

 3. Rozkłady

  Dogodne są nie tylko ceny, ale i pory połączeń: zależnie od tego jaki macie dojazd z Waszego miasta do Berlina, można dobrać odpowiednią porę lotu tak, by nie musieć tkwić na lotnisku godzinami. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich miast w Polsce i nie zawsze jest super wygodne, ale na pewno większy to wybór niż latając z polskich lotnisk.

 4. Dojazd z Polski

  Kolejny powód to… połączenia z Polski. Ja sama mam akurat sytuację ułatwioną, bo startuję z Poznania – jedyne 270 km Autostradą Wolności czyli A2. Kiedy zaczynałam swoje tureckie wojaże, jeszcze nie była ukończona, i wtedy jechało się nieco gorzej i dłużej ;)) ale równie prosto można się dostać z Warszawy, Łodzi czy Wrocławia, nie mówiąc już o północnych miastach (Gdańsk, Szczecin).

  Pora zatem na część praktyczną.

Dwa berlińskie lotniska

W Berlinie działają dwa lotniska: duży i stary Tegel (TXL), oraz mniejsze lotnisko Schönefeld (SXF). Bliższe polskiej granicy jest to drugie lotnisko, ale i dostanie się na Tegel nie stanowi większego problemu. Z obu lotnisk jest bardzo dużo połączeń do Turcji; narodowy turecki przewoźnik Turkish Airlines wylatuje z Tegel.
O budowanym od lat lotnisku Brandenburg nawet nie wspominam, bo wciąż nie wiadomo kiedykolwiek zostanie otwarte ;)

Dojazd do Berlina

W tej kwestii mamy do wyboru kilka opcji.

 • Minibusy, czyli firmy transferowe.

  Jest ich sporo. Można je znaleźć w wyszukiwarkach, wpisując np. hasło „Poznań Berlin bus” i zrobić rezerwację online. Jest to najdroższa opcja dostania się do Berlina; trasa z Poznania na Schonefeld to 120 zł, a Tegel – 140 zł za osobę. Komfort taki, że nie trzeba się o martwić o komunikację w Berlinie; dowożą nas wprost na lotnisko. Wiem, że z niektórych miast są wyznaczone konkretne godziny wyjazdów; niestety z Poznania tak nie ma, i godziny kształtują się w zależności od godzin lotów pasażerów – dość denerwujące, jeśli trzeba wyjechać w środku nocy (zdarza się być zabranym dużo wcześniej i czekać później na lotnisku).

 • Tanie firmy autokarowe.

  Znane mi są dwie: estoński Lux Express (z Suwałk, Warszawy i Poznania) oraz Polski Bus (do wielu miast od Szczecina, Gdańska, przez Warszawę, Łódź, Wrocław aż do Zakopanego). W obu ceny na przykładowej trasie do Poznania to 50-60 zł za osobę. Polski Bus połączeń ma więcej, ale osobiście bardziej lubię Lux Express i bezinteresownie ich polecam, jeśli tylko pasują Wam połączenia. Podczas rezerwacji można wybrać miejsca (są numerowane), w fotelach są wmontowane ekraniki i możliwość oglądania fajnych filmów (jak w Turcji!), a nawet można kupić bilet „w ostatniej chwili” u kierowcy, co jest niemożliwe w Polskim Busie, którego kierowcy powinni tak na marginesie zostać solidnie przeszkoleni z obsługi klienta. Nie zmienia to faktu że korzystając z obu firm można w dobrej cenie, wygodnie, dojechać do Polski bez żadnego problemu.
  PS. W obu firmach teoretycznie jest dostęp do wifi w autobusach, w praktyce – tylko na terenie Polski i zazwyczaj jest przeciążone, że i tak nie działa ;)

  Z wielu miast Polski do Berlina kursują także autobusy firm Ecolines oraz Eurolines, jednak ja osobiście nigdy z ich usług nie korzystałam.

  Wszystkie autokary zatrzymują się na ZOB (głównym dworcu autobusowym), niektóre jeżdżą na same lotniska. Więcej detali o tym jak się dostać z punktu do punktu w Berlinie następnym razem ;)

 • Wspólne przejazdy

  Niektórzy podróżnicy korzystają z dzielonych przejazdów typu blablacar. Nigdy z nich nie korzystałam, więc nie mogę ani polecić, ani odradzić. Na pewno tego rodzaju podróżowanie jest najtańsze, ale zapewne będzie kłopotliwe dla osób z większą ilością bagażu albo mniejszych miast.

 • Pociąg

  Mało kto wie, że pociągi są doskonałym sposobem na dostanie się z dużych polskich miast do Berlina. Ja sama jestem wielką fanką kolei i jeśli tylko pasuje mi godzina i cena połączenia, nie waham się ani chwili. Express Berlin-Warszawa ma też wyższy standard niż typowy polski pociąg :) więc da się nim podróżować bardzo przyjemnie i dużo wygodniej niż jadąc ściśniętym w mikrobusie. Czas przejazdu też wychodzi na plus w porównaniu z autobusami (z Warszawy 5,5 godziny, z Poznania 3 godziny!)
  Bilety pomiędzy Niemcami i Polską kupuje się w następujący sposób:

  Jeśli planujecie jechać z Polski do Niemiec, kupujcie bilet online na polskiej stronie PKP, i przy wyborze połączenia zaznaczcie opcję „Oferta specjalna”. W kolejnym kroku zostanie Wam przydzielony najtańszy dostępny bilet w danym momencie, co oznacza czasem rabat 50%! W ten sposób wiele razy podróżowałam z Poznania do Berlina za 69 złotych, podczas gdy normalna cena biletu wynosiła 129 zł.

  Jeśli z kolei potrzebny Wam bilet z Niemiec do Polski, trzeba zakupu biletu dokonać z Niemiec. Korzystajcie zatem ze strony niemieckiej kolei DB Bahn, strona od jakiegoś czasu dostępna jest również po polsku. Należy sobie tam założyć konto, i już można działać. Płatność dowolną kartą płatniczą.
  Co istotne, radzę Wam wyszukiwać połączenia bezpośrednio z Waszego lotniska! Czyli: jeśli lądujecie na Berlin Tegel, wpisujcie w punkt startu dokładnie to hasło wraz z kodem lotniska (TXL). Podobnie z Schonefeld (SXF).
  Dlaczego? Bilet, który finalnie kupicie, będzie obejmował nie tylko Waszą trasę z Berlina do Polski, ale i dojazd spod lotniska na centralny dworzec Hauptbahnhof; nie będziecie musieli szukać automatu ani drobnych euro, by kupić przejazd pociągiem czy autobusem, macie to w cenie biletu! Przyznam, że byłam zachwycona, kiedy to odkryłam :)
  Ceny?
  Jeśli bukujecie bilet 7 i więcej dni przed lotem za trasę do Szczecina zapłacicie nawet 10 eur, do Poznania 19 euro, a do Warszawy – 29 euro.

Mam nadzieję, że te informacje były dla Was przydatne – jeśli tak, udostępnijcie wpis swoim znajomym, może także ich zainteresują? Za tydzień we wtorek dodam drugą część.
Powiem Wam jak bezstresowo poruszać się po Berlinie, by zdążyć z autobusu/pociągu na samolot ;) i pokażę Wam jak gdzie szukać fajnych ofert linii lotniczych z Berlina do Turcji.

Część druga: TUTAJ