Turcja od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych kierunków turystycznych dla Polaków. Trudno się dziwić: ceny zachęcają – w Turcji Polakom jest po prostu tanio! Pogoda rozpieszcza – południowa część Turcji to najcieplejszy region, w którym przez większą część roku jest słonecznie. Zima w porównaniu do tej polskiej jest i tak dość łagodna, a słońce ładuje akumulatory nawet największym pesymistom. Wiem coś o tym :)
Dodajmy do tego brak wiz a od tego roku także możliwość wjazdu do Turcji bez paszportu, tylko na dowodzie osobistym – wyjazd do Turcji jest coraz prostszy!
Od 17 lat mieszkam i pracuję w Turcji i pomagam Polakom w poznawaniu tego kraju – zarówno jako blogerka, youtuberka, instagramerka – obalam najpopularniejsze mity, przybliżam tureckie obyczaje. Od ponad dekady także poprzez działalność mojego biura podróży Alanyaonline.pl – organizując wycieczki fakultatywne po tureckich zabytkach, atrakcjach, kanionach, jeziorach i muzeach.
Mając od tylu lat kontakt z polskimi turystami – najpierw jako rezydentka polskich biur podróży i pilotka wycieczek, potem już jako organizator wyjazdów, a przez cały ten czas z moimi widzami i czytelnikami – często stykam się z pytaniem JAK PRZYJECHAĆ DO TURCJI. Od czego zacząć? Jak znaleźć tani lot do Turcji?
Dla turystycznych wyjadaczy takie pytania są może banalne, ale przecież każdy z nas miał ten pierwszy raz: pierwsza podróż samolotem, pierwsze dorosłe wakacje, pierwsza samodzielna podróż za granicę, pierwszy wyjazd z dzieckiem… Turcja ze względu na swoją dostępność i popularność często jest tym właśnie krajem, do którego trafiamy na ten „pierwszy” wyjazd a szczególnie pierwszy lot.
Dzisiaj skupimy się zatem na lotach. To zdecydowanie nurtuje Was najbardziej.
Ten wpis znajdziesz w wersji WIDEO na moim kanale YouTube. Wolisz oglądać? Kliknij tutaj.
JAK ZNALEŹĆ TANI LOT DO TURCJI
Lotniska w Turcji – dokąd lecieć?
Zacznijmy od podstaw. Podróż do Turcji brzmi bardzo ogólnie, a Turcja to ogromny kraj – dwa i pół raza większy od Polski. Samych lotnisk o statusie międzynarodowym (to jest takich, które mogą odbierać samoloty zza granicy) jest w Turcji aż 37!
A zatem gdzie lecieć do Turcji?
Chcąc lecieć do Turcji na wakacje skupimy się jednak głównie na lotach w południowo-zachodnie rejony kraju: najczęściej wybierzemy lotnisko w Antalyi (AYT), ewentualnie malutkie lotnisko Alanya/Gazipasa (GZP), następnie Izmir (ADB), oraz mniejsze lotniska Dalaman (DLM), Bodrum (BJV), oraz oczywiście Stambuł, w którym znajdują się dwa lotniska – lotnisko Sabiha Gökçen (SAW) po azjatyckiej stronie miasta oraz lotnisko Istanbul (IST) po europejskiej.
W nawiasach podałam międzynarodowe kody lotnisk IATA. Szukając lotów w internecie zdecydowanie warto z nich korzystać aby ułatwić sobie życie i uchronić się od pomyłki. Warto też poznać kody miast z których możemy wylecieć do Turcji – przykładowo Poznań to POZ, Warszawa WAW, Katowice KTW, a Wrocław WRO.
Ile trwa lot do Turcji?
Na pewno zastanawiacie się ile trwa lot do Turcji i czy taki lot jest do przetrwania :) Średnio z Polski do Turcji leci się 3-3,5 godziny, zależnie od lotniska początkowego i docelowego może się to nieco różnić. Ja sama nazwałabym ten czas przelotu optymalnym – nie jest to co prawda godzinka, więc potrzeba trochę się postarać aby lot przeżyć miło i przyjemnie, szczególnie mając dzieci na pokładzie (porady na lot z dziećmi przedstawię Wam innym razem). Z drugiej strony do Egiptu, Maroka czy na Wyspy Kanaryjskie leci się dłużej bo nawet 5-6 godzin… To też jest świetny argument za wyborem Turcji jako kierunku na pierwszy dłuższy lot ;)
Turcja – tu nie dolecisz za 59 złotych
Przechodzimy do sedna. Uwaga… Turcja nie jest krajem do którego można ot tak dolecieć tanimi liniami lotniczymi z Polski. Nie lata tutaj Wizzair, Ryanair czy inne tego typu tanie linie lotnicze. Nie jeździ się więc do Turcji na zasadzie „poluję na promocje w takich liniach, kupuję bilet i lecę a na miejscu załatwiam sobie hotel”.
Turcja to przede wszystkim popularny kierunek wakacji czarterowych, a więc zorganizowanych przez biura podróży. Dlaczego?
Do Turcji trudniej dojechać własnym samochodem niż do Grecji czy Chorwacji, bo jest po prostu dalej. Dochodzi do tego ten stereotyp Azji i szalonych kierowców ;)
Hotele w Turcji – szczególnie te z wyżywieniem all inclusive – oferują atrakcyjne ceny, wspaniałe jedzenie i komfortowe warunki pobytu. Wakacje w samodzielnych apartamentach bez wyżywienia są zdecydowanie mniej popularne. Na pewno ma tu znaczenie tak zwana „turecka obsługa klienta” – Turcy umieją zadbać o turystów, którzy czują się tutaj naprawdę rozpieszczani. Kelnerzy donoszą napoje, na basenie odbywają się animacje w znanym nam języku, a bufet ugina się pod ciężarem przepysznego jedzenia – i to wszystko za naprawdę niewielkie pieniądze.
Na czym polegają wczasy w Turcji? Co to są czartery?
Co prawda ten akapit nie dotyczy bezpośrednio sekretów jak znaleźć tani lot do Turcji, ale bardzo ułatwi Wam zrozumienie jak to wszystko w Turcji działa i dlaczego wyszukanie taniego lotu do tego kraju nie jest tak proste jak kilka kliknięć myszką. Dlatego zachęcam do przeczytania go w całości.
Gwarancje i allotmenty
Biura podróży tworząc ofertę wczasów w Turcji podpisują umowy z liniami lotniczymi (tureckimi, np. Corendon, Sun Express, Pegasus) albo polskimi (Enter Air) czy innymi (Ryanair SUN, Tui Fly, itp.). Biuro podróży czarteruje czyli niejako „wynajmuje” cały samolot na określony czas – na przykład: dziesięć lotów w każdą środę do Turcji i z powrotem samolotem na 165 miejsc w okresie od 15 kwietnia do 15 września z pięciu polskich lotnisk (przykładowo bo te daty są bardzo różne w zależności od biura). Pod rozkład takich czarterów dopasowuje się umowy z hotelami na miejscu.
Takie umowy nazywane są „gwarancjami” – biuro płaci za miejsca w samolocie nawet wtedy gdy nie uda im się ich sprzedać. O ile łatwo jest sprzedać miejsca w lipcu czy sierpniu, o tyle w maju czy wrześniu może być to już trudniejsze. Na tej samej zasadzie biuro płaci za miejsca w hotelach również wtedy, gdy nie uda im się ich sprzedać. Tak, tak – hotel dostanie pieniądze od biura nawet wtedy, gdy pokoje będą stały puste.
Biuro robi więc wszystko co może, aby zapełnić cały samolot turystami przez cały okres kontraktu i do tego jeszcze skierować ich do wybranych przez siebie hoteli. Takie umowy biuro-linie lotnicze i biuro-hotel powstają z bardzo dużym wyprzedzeniem – po to aby można było stworzyć pakiet wakacyjny w atrakcyjnej cenie i żeby na dodatek biuro podróży mogło na nim zarobić a nie wyprzedawać jako last minute za bezcen ;)
Alternatywnie biura mogą też wynająć od linii lotniczych miejsca z zabezpieczeniem na wypadek braku sprzedaży. Tak często robią mniejsze biura, które nie mają możliwości sprzedać „całych” samolotów. Umawiają się wtedy z liniami na przykładowo wykup 50 miejsc w określonym locie czarterowym, ale gdyby nie sprzedały tych miejsc do np. dwóch tygodni przed datą wylotu, miejsca wracają do linii lotniczych – linie mogą wtedy sprzedawać te miejsca przykładowo na własnej stronie www.
Takie kontakty nazywają się allotmentami i podpisywane są także np. przed i poza sezonem przez duże biura. Na przykład w październiku – wiadomo że wakacjuszy jest już dużo mniej niż w szczycie lata i nie wiadomo czy uda się wyprzedać wszystkie oferty. Jeśli nie – loty są anulowane, miejsca wracają do linii, pokoje wracają do hoteli, a biuro co prawda zarobi mniej, ale i traci na tym mniej niż w przypadku umowy gwarantowanej.
Wytłumaczyłam oczywiście to w bardzo dużym uproszczeniu, ale do naszych potrzeb takie tłumaczenie chyba wystarczy ;)
Nie dziwne więc, że biurom podróży najbardziej zależy na sprzedaży całego pakietu, a nie tylko przelotów. Gdyby biuro oferowało same przeloty nie zarobiło na tym tyle ile oczekuje. Zatem taki schemat wakacji jest nieustannie reklamowany jako najlepszy i najwygodniejszy.
A zatem… może wczasy w Turcji?
I – wracając do sedna. Jeśli naszym celem jest lot do Turcji na typowy wakacyjny wypoczynek – warto zacząć wyszukiwanie tanich przelotów… nie od wyszukiwania przelotów ;) ale od wyszukiwania wczasów all inclusive. O tym jak szukać ofert wczasów w Turcji napiszę w jednym z kolejnych poradników. Jednak po tym co przeczytaliście wyżej nie zdziwi Was pewnie, że koszt wakacji all inclusive będzie bardzo atrakcyjny w stosunku do samodzielnie organizowanego przelotu i hotelu na miejscu.
Tymczasem o ile hotele w Turcji możemy wyszukać łatwo poprzez któryś z portali rezerwacyjnych typu booking czy trivago (o tym też napiszę jeden z kolejnych tekstów), o tyle z lotami będzie już dużo trudniej. Koniec końców koszt pobytu i energia włożona w organizowanie wszystkiego na własną rekę może być dla Was niewarte świeczki.
No dobrze, jednak załóżmy, że do Turcji nie chcemy lecieć z biurem podróży, tylko chcemy mimo wszystko zorganizować wyjazd samodzielnie. Teraz więc pora na konkrety czyli rady jak szukać lotów w atrakcyjnych cenach.
Tanie loty do Stambułu
Zaczniemy od najtrudniejszego kierunku czyli Stambułu. Jeśli ktoś z Was za cel obrał sobie Stambuł od razu musi założyć większe wydatki niż na południe Turcji. Dlaczego? Stambuł to od lat kierunek bardziej biznesowy niż czarterowy. Linie lotnicze LOT i Turkish Airlines wiedzą co robią i nie dopuszczają tanich przewoźników na trasę Warszawa-Stambuł. Jeśli chcemy lecieć koniecznie bez przesiadek na takiej właśnie trasie zostaje nam wybór albo jednej albo drugiej linii.
Przykładowo lot w „najtańszym miesiącu” grudniu z Warszawy do Stambułu przedstawia się tak (wyszukiwałam ten lot 28 września br):
LOT:
1 grudnia 2022 12:55 Warszawa (WAW) – 17:30 Stambuł (IST)
11.12.22 08:00 Stambuł (IST) – 08:35 Warszawa (WAW)
1 x Dorosły = 2 249,53 PLN
w cenie nie ma bagażu rejestrowanego, tylko bagaż podręczny a wszelkie zmiany lub anulacje lotu są płatne.
TURKISH AIRLINES:
1 grudnia 2022 9:25 – 13:25
11.12.22. 17:25 – 17:50
1 x Dorosły = 1635,67 zł
w cenie podobnie jak wyżej nie ma bagażu rejestrowanego, tylko podręczny i zmiany lub anulacje są płatne.
Nie są to niskie kwoty biorąc pod uwagę, że to „najtańsze” połączenia które znalazłam. Jeśli szukacie połączeń do Stambułu z Warszawy polecam Wam przede wszystkim:
- Wyszukiwanie połączeń bezpośrednio na stronach linii lotniczych – a nie u agentów (pośredników). Strona Turkish Airlines to: turkishairlines.com, strona LOT to https://www.lot.com/pl/pl
- Warto zaglądać na strony LOT w środy od rana – od lat mają akcję promocyjną zwaną „Szalona Środa” – ograniczone pule biletów sprzedawane są w bardzo dobrych cenach, trzeba się wtedy spieszyć, bo niekiedy rozchodzą się jak ciepłe bułeczki ;)
- Zaglądajcie na strony tych linii o różnych porach dnia, w różnych dniach tygodnia – bywa że ceny zmieniają się bardzo często, warto to śledzić. Czasem jest możliwość „zamrożenia ceny”. Za niewielką opłatą konkretna wyszukana oferta czeka na nas przez określony czas – po to by naradzić się z członkami rodziny i podjąć decyzję o przylocie ;)
Szukając tanich połączeń do Stambułu pamiętajcie o datach które mogą być bardzo oblegane i tym samym drogie. To wszelkie tureckie i polskie święta i wakacje. Kalendarz tureckich świąt i dni wolnych znajdziecie tutaj:
-
- Święta i dni wolne w roku 2022 https://publicholidays.me/turkey/2022-dates/
- Rozkład roku szkolnego w Turcji https://publicholidays.me/turkey/school-holidays/
- Święta i dni wolne w roku 2023 https://publicholidays.me/turkey/2023-dates/
Piszę o tym dlatego, że rejsowymi liniami z/do Stambułu nie latają tylko turyści polscy, ale także tureccy. Jest też sporo Turków / Polaków mieszkających za granicą i na święta planujących odwiedziny w ojczyźnie. Macie z kim konkurować o tanie miejsca ;)
Loty do Stambułu z przesiadką
Jaka jest alternatywa? Warto poszukać lotów z przesiadkami albo z innych lotnisk.
Dla mieszkańców zachodniej Polski przydatne może być połączenie z Berlina do Stambułu. Z Niemiec generalnie jest bardzo dużo fajnych lotów do wyboru do koloru, w korzystnych cenach. Jeśli macie jak dojechać do Berlina (z Poznania korzystałam przez lata np. z pociągów w atrakcyjnej cenie, firm transferowych, lub Flixbusa od razu na lotnisko) to jest to świetna opcja!
Przykładowo loty w datach 1-6 grudnia z Berlina do Stambułu to koszt 160 euro (ok 770 zł) w dwie strony linią Turkish Airlines (na lotnisko IST), i w bardzo podobnej cenie na lotnisko SAW – liniami Pegasus Airlines (ok 600 zł). Obie ceny z bagażem podręcznym w taryfie ekonomicznej.
Można też szukać połączeń z Pragi, Wiednia, albo lotnisk w Londynie jeśli tak Wam wygodniej. Zazwyczaj koszt jest podobny jak z Berlina – czyli wynosi około 50% lotu bezpośredniego z Warszawy.
Jak szukać takich połączeń?
Można korzystać z wyszukiwarek połączeń takich jak Skyscanner.net – dostępne są tam kalendarze najtańszych lotów, można szukać w ten sposób, jeśli nie mamy sztywnych dat wyjazdu i powrotu. Możemy też ustawić alerty cenowe aby „upolować” jakąś ofertę. Wtedy wiadomość o niskiej cenie zostanie nam wysłana mailem.
Jednak – uwaga – jeśli znajdziecie jakiś fajny lot od razu otwórzcie stronę linii lotniczych i to na niej dokonajcie rezerwacji i zakupu. Bardzo często spotkałam się z tym, że super atrakcyjne oferty które pokazywały wyszukiwarki po prostu… nie istniały na stronach lini (bo już się sprzedały, były nieaktualne itp). Jestem zwolenniczką kupowania u źródła, przynajmniej w kwestii biletów lotniczych do Turcji :)
Na koniec w temacie Stambułu jeszcze inna nieszablonowa podpowiedź: czasem okazuje się że… taniej będzie dolecieć czarterem do Antalyi a następnie krajowym połączeniem z Antalyi do Stambułu! Nie warto się zamykać na taką opcję – sama z niej korzystałam. O połączeniach do Antalyi zatem – poniżej.
Tanie loty na Turecką Riwierę
Jak zatem latać tanio do Antalyi (Riwiera Śródziemnomorska) lub do miast położonych nad Morzem Egejskim kiedy nie mamy tu tanich linii lotniczej tylko same czartery? Odpowiedź będzie jedna: polować na moment, kiedy biura podróży będą miały problem ze sprzedażą miejsc w swoich samolotach. To właśnie wtedy na ich stronach mogą się pojawić super atrakcyjne oferty. Może się okazać że lot w jedną stronę z Poznania czy Warszawy do Antalyi znajdziemy w cenie 599, 399 czy nawet 199 złotych! W cenie będzie też i bagaż podręczny i 20 kg bagażu rejestrowanego! Mogą też być świetne oferty w dwie strony. A zatem… jak je znaleźć?
Czy wiesz, że biura podróży mają zakładkę… loty czarterowe?
Wszyscy polscy touroperatorzy mają na swoich stronach wyszukiwarki lotów czarterowych. To tam umieszczane są oferty przelotów. Rzadko kto o tym wie, więc podpowiadam:
Biuro podróży TUI – loty czarterowe
Biuro podróży ITAKA
Biuro podróży RAINBOW TOURS
Biuro podróży EXIM TOURS
Biuro podróży CORAL TRAVEL *
*Coral Travel oficjalnie nie sprzedaje biletów czarterowych, ale w tej wyszukiwarce można sprawdzić ich rozkłady i dostępność miejsc. Chodzą słuchy że czasem uda się coś kupić dzwoniąc po prostu na infolinię i pytając o konkretne połączenie.
Jak zatem szukać połączeń do Antalyi, Bodrum, Izmiru czy Dalamanu?
Po pierwsze: Antalya jest najpopularniejszym czarterowym lotniskiem w Turcji, i to do Antalyi samoloty latają z Polski przez cały rok. To do Antalyi znajdziecie największy wybór cen i terminów.
Zaglądamy na strony wyżej wymienionych biur podróży i po prostu klikamy sobie różne miasta i różne terminy. To tak działa: klikamy, patrzymy, przeglądamy daty i sprawdzamy co jest dostępne. Niestety nie podam Wam lepszego sposobu, ponieważ tak jak starałam się wytłumaczyć wyżej – bilety czarterowe do Turcji nie są w regularnej sprzedaży. Czasem jakiś termin jest dostępny a inny nie – i nie ma na to reguły ani żadnego „triku” na ich wyłapanie. Ale..
…sprzedamy tanio ostatnie miejsca w samolocie!
Zwróćcie uwagę na to, że czasem świetne ceny mają ostatnie miejsca w samolocie. W dużym uproszczeniu dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj na wakacje ludzie jeżdżą nie samotnie, ale kilkuosobowymi grupami. Jeśli w samolocie zostaną przykładowo 3 wolne miejsca, szansa że się sprzedadzą jest niewielka. Biuro wystawia wtedy na sprzedaż wczasy z tym lotem w atrakcyjnej cenie, ale osobno wystawia do sprzedaży także same przeloty – a nuż ktoś kupi. Biurom zależy na tym, aby samolot poleciał pełen, niż z pustymi fotelami.
Tutaj jednak pamiętajcie – może się zdarzyć, że dla dwóch osób znajdziecie bilety na super tani lot a dla kolejnej już nie, bo samolot będzie pełen – aby się nie rozczarować wyszukujcie więc połączenia wpisując w wyszukiwarkę całą Waszą ekipę wyjazdową, łącznie z dziećmi. Oczywiście dzieci do 2 lat nie mają własnego miejsca w samolocie więc wpisanie maluszka jest tylko pro-forma – chociaż za jego przelot też niewielką kwotę trzeba będzie zapłacić.
Tanie pierwsze miejsca w samolocie?
Ciekawe jest jednak także to, że tanie i to bardzo mogą być również… pierwsze miejsca w samolocie. Już tłumaczę o co dokładnie chodzi.
Pierwszy lot w sezonie
Przykładowo dany czarter zaczyna latać pomiędzy Turcją a Polską 15 kwietnia. Samoloty stacjonują w Turcji, bo są to tureckie linie. Pierwszy samolot musi dolecieć do Polski aby zabrać na wakacje pierwszy turnus turystów. Nie leci „na pusto” tylko… biuro wystawia bilety lotnicze na sprzedaż aby zarobić chociaż na przysłowiową benzynę. Bilety mogą w takim locie być naprawdę tanie, a leci się praktycznie pustym samolotem ;)
Ostatni lot w sezonie
W momencie zakończenia operacji czarterowej przykładowo 15 października samoloty tureckich liniii wracają do bazy w Turcji – i tam zostają, więc typowym wczasowiczom tego lotu już nie sprzedamy (nie będą mieli jak wrócić). Ale linie lub biuro wystawią na sprzedaż taki lot w jedną stronę, a nuż ktoś się skusi – znów można trafić na niskie ceny i pusty samolot.
Do kiedy trwa sezon w Turcji?
Kolejne tanie okazje to loty przed sezonem i po sezonie – w Turcji wysoki sezon trwa od majówki lub Świąt Wielkanocnych (zależnie w jakich datach akurat Wielkanoc wypada) do połowy września. W okresie majówki trudno dostać same bilety w dobrych cenach, ale tydzień-dwa tygodnie przed można upolować coś fajnego. Podobnie we wrześniu – przykładowo początek września jest jeszcze bardzo oblegany, ale już dwa-trzy tygodnie później sytuacja robi się lepsza. Tak samo w październiku – na początku miesiąca wakacjuszy jest sporo i dobrych ofert mniej, ale im bliżej końca października loty robią się tańsze, chociaż sporo czarterów wtedy się kończy, więc może być już mniejszy wybór ofert.
Najtańsze miejsca na ostatnią chwilę
I już prawie na koniec moja taktyka – kupuj bilety na ostatnią chwilę. Oczywiście o ile możesz sobie na to pozwolić. Latając do Polski z dziećmi a potem wracając do Turcji zawsze robię w ten sposób – nigdy nie kupuję biletów z wyprzedzeniem, sporo bym wtedy przepłaciła. Regularnie zaglądam na strony biur i sprawdzam jak zachowują się ceny. Lot kupuję 5-7 dni przed lotem, ale najlepsze oferty są… dzień przed lotem. Tak silnych nerwów to jednak nie mam :)))
Zobaczcie tutaj. Tę ofertę wyszukałam 30 września czyli niemalże dzień przed lotem. Ewidentnie są to ostatnie loty w sezonie tego biura podróży (tutaj EXIM) stąd tak niska cena:
Ceny zawierają 20 kg bagażu głównego.
299 złotych za lot w jedną stronę to wspaniała oferta. Brałabym bez dwóch zdań :)
Z kolei poniżej także loty do Antalyi ale już w dwie strony i wyszukiwane z miesięcznym wyprzedzeniem. Pod koniec września na koniec października. Oto najtańsze co wypluł system biura TUI:
W cenie zawiera się:
TUI zazwyczaj na swoich stronach sprzedaje bilety w dwie strony, ale można zadzwonić na infolinię i poprosić o wyszukanie lotu w jedną stronę. Można też wykorzystać tylko jeden odcinek – przykładowo kupujemy lot Poznań – Antalya – Poznań i lecimy tylko lotem Antalya – Poznań. Nie trzeba nigdzie zgłaszać naszej nieobecności na pierwszym odcinku. Mówię o tym dlatego, że często… cena za lot w jedną stronę jest taka sama lub wyższa niż za lot w dwie strony.
Z kolei na stronach RAINBOW możecie kupić już loty na przyszły rok – sezon tegoroczny został już bowiem zakończony. Ceny na ten moment wyglądają całkiem normalnie (899 zł w jedną stronę), mogą też spaść. Mogą też zostać wyprzedane, bo biuro na ten sam termin oczywiście sprzedaje również wczasy. Być może kupno wczasów będzie sensowniejszym wyborem. Zawsze w takiej zabawie w loty do Turcji macie element ryzyka… :)
Dobra alternatywa z Warszawy i Katowic
Dla mieszkańców tych dwóch miast jakiś czas temu pojawiła się dodatkowa nie-czarterowa opcja. Linie tureckie Corendon otworzyły możliwość zabukowania lotów tak „normalnie” jak w każdych rejsowych liniach. Czasami są to loty czarterowe – po prostu częściowo Corendon swoje miejsca wynajmuje biurom podróży, częściowo sprzedaje sam. Ceny są bardzo różne – na stronie https://www.corendonairlines.com/pl/ możecie znaleźć loty od 50-60 euro w jedną stronę, a czasem cena wyniesie niemal 200 euro. Loty są przez cały rok więc można kombinować ;)
Uwaga: bilet zakupiony na stronie Corendona to zupełnie inny bilet niż zakupiony na stronie biura podróży lot także Corendonem. Kupując na stronie musimy czytać wszystkie warunki zwrotu i wymiany, warunki bagażu (można wybrać lot z bagażem lub bez).
Co jeszcze musicie wiedzieć o czarterach do Turcji?
Mając bilet na lot czarterowy kupiony na stronie biura podróży lub przez infolinię:
- Nie możecie tego biletu zwrócić lub anulować – czartery nie podlegają zwrotom i wymianom! To bardzo ważne! Nie można też biletu odsprzedać innej osobie. Aby zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej choroby czy innego zdarzenia losowego wystarczy po prostu wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z podróży (o tym będzie w jednym z kolejnych poradników).
- Biletów ani umowy nie trzeba drukować – przychodząc na lotnisko do odprawy wystarczy pokazać paszport lub dowód na odprawie biletowo-bagażowej
- Zazwyczaj nie ma tutaj odprawy online – więc nie można odprawić się kilka dni wcześniej przez internet jak to ma miejsce w różnych rejsowych liniach lotniczych
- Najczęściej w cenę macie wliczony bagaż 20 kg na osobę i 8 kg bagażu podręcznego, ale warto to sprawdzić kupując bilet.
- Kupując bilet czarterowy w biurze podróży dostatniemy zazwyczaj dostęp do aplikacji danego biura, w której podając nasze nazwisko i numer rezerwacji na bieżąco sprawdzimy sobie godziny lotu. Uwaga, specyfiką czarterów jest to, że godzina lotu może się zmienić nawet dzień-dwa przed lotem! Zajrzyjcie więc do aplikacji w tym czasie aby upewnić się, że wszystko jest OK.
- Jeśli coś jest dla Was niejasne lub nie udaje się Wam zrobić rezerwacji przez stronę biura bo pojawia się jakiś błąd – dzwońcie na infolinię.
Loty do Turcji w zimie
Wiele z Was zastanawia się, czy są możliwe loty do Turcji poza sezonem. Wspominałam wyżej że sezon w Turcji trwa od kwietnia do października, i wtedy faktycznie do Turcji lata najwięcej samolotów. Jednak od paru dobrych lat do Turcji – przede wszystkim do Antalyi – samoloty latają także w zimie, ale ofert z wiadomych względów jest dużo mniej. Oferty znajdziecie przede wszystkim na stronie biura podróży TUI i Coral Travel (z tego co wiem inne biura nie latają wtedy). Ponadto oczywiście wspomniany Corendon.
Grudzień i styczeń, poza okresem Świąt i Sylwestra, mogą okazać się dość korzystnym cenowo okresem. Jest wtedy ryzyko gorszej pogody ale… kto nie ryzykuje ten nie pije zimowego szampana w Turcji :) Na marginesie obiecuję, że przegląd pogody też pojawi się w formie poradnika, bo o to też pytacie.
Jak kupić tani lot do Turcji? Być elastycznym!
To chyba wszystko, co mogę Wam poradzić w kwestii tanich lotów do Turcji. Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca i ten poradnik będzie dla Was przydatny. Ja sama na lotach do Turcji zjadłam już przysłowiowe „zęby” i wyszukiwanie lotów nie stanowi już dla mnie większego problemu, choć nadal wiąże się z emocjami :) Wy sami na pewno będziecie potrzebować trochę czasu aby nauczyć się szperać i wyszukiwać fajne oferty. Dla wytrwałych – nagroda w postaci korzystnych cenowo biletów.
To co ważne to elastyczność i pomysłowość. Nie bójcie się kombinować. Aby upolować super oferty latałam wielokrotnie do Turcji przez Berlin, latałam nawet przez Londyn i Stambuł na jednej trasie (z noclegiem w tanim hotelu w Londynie Luton). Ba, kiedyś kombinowałam nawet lecąc z Alanyi przez niemieckie Drezno a potem jechałam pociągiem do Poznania z przesiadką w Berlinie. W końcu jestem rodowitą Poznanianką i chciałam znaleźć najtańszą ofertę ;)
Żarty żartami, ale lot do Turcji można przecież podzielić na dwie osobne podróże: kupić najpierw super-czarterową ofertę z Polski do Antalyi, a dopiero w Turcji na miejscu „martwić się” o lot powrotny – i jeśli nie uda się upolować czarteru, kombinować dalej. Wiadomo że na taką elastyczność nie każdy może sobie pozwolić ale… warto mieć gdzieś z tyłu głowy to, że… tak to właśnie z Turcją jest. Uczy nas kreatywności :)
Jeśli z kolei po przeczytaniu niniejszego poradnika czujecie, że takie kombinowanie jednak nie dla Was – możecie też skontaktować się z biurami podróży w Polsce które sprzedają wczasy do Turcji i po prostu poprosić ich o wyszukanie Wam jakichś ofert. Są biura, które robią to chętnie a nawet udostępniają ciekawe oferty biletów na swoich social mediach.
Dziękuję Wam za przeczytanie tego posta i poświęcenie uwagi na zrozumienie tego jak funkcjonuje ten cały turecki system. Jestem pewna, że dla wielu z Was ta wiedza będzie wartościowa. Jeśli tak, nie zawahajcie się udostępnić tego wpisu swoim znajomym czy rodzinie. Przygotowanie tego posta kosztowało mnie dobrych kilka godzin solidnej pracy, podzieliłam się z Wami moim wieloletnim doświadczeniem zupełnie za darmo – możecie więc w ramach podziękowania postawić mi symboliczną kawkę tutaj: https://buycoffee.to/turtur/
Pamiętajcie też aby śledzić moje social media gdzie publikuję sporo treści i porad z Turcji:
Instagram (tutaj znajdziecie mnie w bardziej prywatnej odsłonie): http://instagram.com/ahududuk
Kanał Youtube: https://www.youtube.com/c/TurturBlogPolkawTurcji
Facebook: https://www.facebook.com/turturblog/
Moje biuro podróży (wycieczki fakultatywne w Turcji): https://alanyaonline.pl/