Dziś na weekend i z okazji nadchodzących Mikołajek temat przyjemny i to tym razem także dla męskiej części Czytelników. Choć między Bogiem a prawdą, zapewne i panie ten temat szczerze interesuje.
Chodzi mianowicie, na co wskazuje tytuł, o piękne Turczynki. A dokładniej jakie kobiety w swoim kraju Turcy uznają za atrakcyjne, a wręcz którym nadają tytuł „piękności”.
Pytanie takie zadawałam sobie swego czasu nie tylko ja sama, ale i inne ciekawe tureckiego ideału urody osoby. Przyznajcie szczerze, i Wy na pewno się nad tym zastanawialiście ;)

Mnie tureckie kobiety bardzo się podobają. Pewnie dlatego, co dość naturalne, że reprezentują inny niż europejski typ urody. Przeważają brunetki, szatynki, o ciemnej karnacji, czarnych oczach i ciemnej ich oprawie, są dość zgrabne (w Turcji wciąż bardzo mało jest osób otyłych co wynika z innego sposobu odżywiania – nadal). Dziewczyny bardzo dbają o swoją urodę, choć czasami nie do końca oznacza dla nich to samo, co dla nas. Przesadny makijaż czy ciągłe poprawianie włosów które nabiera wręcz znamion tiku, nie mówiąc już o zabiegach chirurgii estetycznej – u bardziej zamożnych to standard. Ja jednak zamiast na „problemach” wolę się skupić na „pozytywach” a są nimi niewątpliwie włosy. Znam mało krótkowłosych Turczynek, kilka z tych, które znałam włosy zapuściło, kiedy się zakochało, czyli mówiąc krótko porzuciły rolę buntowniczki ;) Dziewczyny traktują włosy jako atut, ich kosmyki są grube i błyszczące. Jak się okazuje też najwięcej wydatków na kosmetyki Turczynki przeznaczają właśnie na włosy, to jest szampony, odżywki, pianki i farby.

Ale o kosmetykach innym razem (już wkrótce ;))

Wracając do ideału urody, zastanawiało mnie zawsze, że większość tureckich panów na hasło „o, zobacz jaka ładna Turczynka” dość wymownie się krzywi. Stwierdziłam więc, że trochę w głowach im się poprzewracało, a może cieniem na tym obrazie kładzie się przysłowiowy już trudny (tj. zaborczy) charakter tureckich kobiet? Kiedy przyciskałam kolegów bardziej, włącznie z Królem Pomarańczy, jak powinna wyglądać piękna Turczynka (albo generalnie: piękna kobieta), oto warunki które wymieniali:

– przede wszystkim jasna karnacja. Łatwo to wytłumaczyć – znów podoba się to, czego się nie posiada. Piękna skóra pań o jasnym zabarwieniu określana jest „süt gibi”, czyli „jak mleko”.

– „kolorowe oczy”, czyli odmienne o tureckich czarnych lub brązowych oczy niebieskie lub zielone. Znów takie, które nawet w Turcji są unikalne (takie oczy występują czasem u Lazów nad Morzem Czarnym czy u ludzi ze wschodu, choć nie ma schematu, bo Turcy jednak są mocno „wymieszani” genetycznie).

– figura – i tu uwaga – „etli butlu”, „balık etli” czyli odpowiednio, jakkolwiek to brzmi, „z mięskiem i tyłkiem”, czy „mięskiem ryby”. Pewnie się domyślacie, że chodzi tu o krągłe, kobiece kształty. Jak to u Włochów i Hiszpanów czy Latynosów wygląda, i w Turcji mówi się, że kobieta powinna być naturalnie zbudowana, wcale nie szczupła, z szerokimi biodrami i wąską talią…

Postanowiłam więc poszukać takich Turczynek, które Turkom się podobają i pokazać je Wam. Najprościej było oczywiście zająć się postaciami publicznie znanymi. I oto, poniżej, piętnaście Turczynek które na podstawie internetu, rozmaitych mniej lub bardziej oficjalnych rankingów, uznane są za jedne z najpiękniejszych. Oglądajcie, komentujcie. Obiecuję, że za jakiś czas zrobię adekwatną wersję z facetami :)

Ozge Ulusoy, Miss Turcji 2003, modelka i baletnica

Ozge Ulusoy, Miss Turcji 2003, modelka i baletnica

Berrak Tüzünataç, aktorka, grała ostatnio we Wspaniałym stuleciu

Berrak Tüzünataç, aktorka, grała ostatnio we Wspaniałym stuleciu. Przez niektórych określana jako zaprzeczenie tureckiego kanonu urody…

Azra Akın, Miss World 2002 i Miss Turcji 2003, urodzona w Holandii, modelka i  aktorka

Azra Akın, Miss World 2002 i Miss Turcji 2002, urodzona w Holandii, modelka i aktorka

Çağla Kubat, modelka i profesjonalna windsurferka

Çağla Kubat, modelka i profesjonalna windsurferka

Atiye Deniz, piosenkarka pop urodzona w Niemczech

Atiye Deniz, piosenkarka pop urodzona w Niemczech

Tuba Büyüküstün, aktorka serialowa, która zdobyła nagrodę Emmy za jedną z ról

Tuba Büyüküstün, aktorka serialowa, która zdobyła nagrodę Emmy za jedną z ról

Bade İşçil, aktorka grała m.in. w serialu Ezel, i przez tą rolę mało kto widzi ją na liście pięknych kobiet ;)

Bade İşçil, aktorka grała m.in. niezrównoważoną narkomankę w serialu Ezel, i przez tą rolę mało kto widzi ją na liście pięknych kobiet ;)

Özge Özpirinçci, aktorka, reprezentuje typ tzw. dziewczyny z sąsiedztwa ;)

Özge Özpirinçci, aktorka, reprezentuje typ tzw. dziewczyny z sąsiedztwa ;)

Begüm Birgören, aktorka teatralna i filmowa

Begüm Birgören, aktorka teatralna i filmowa, trochę podobna do Julii Roberts prawda? ;)

Fahriye Evcen, aktorka urodzona w Niemczech

Fahriye Evcen, aktorka urodzona w Niemczech

Gülcan Arslan, aktorka

Gülcan Arslan, aktorka, dla niektórych Turków zdecydowanie „za chuda” :)

Meltem Cumbul, aktorka teatralna i firmowa, na tle pozostałych wyróżniająca się "zaawansowanym" wiekiem... :) Uroda charakterystyczna, lubiana aktorka komediowa

Meltem Cumbul, aktorka teatralna i firmowa, na tle pozostałych wyróżniająca się „zaawansowanym” wiekiem… :) Uroda charakterystyczna, lubiana aktorka komediowa, i posiadaczka figury, o jaką chodzi

Nur Fettahoğlu, aktorka znana m.in. z roli sułtanki we Wspaniałym Stuleciu. Jej urodą zachwyca się wielu!

Nur Fettahoğlu, aktorka znana m.in. z roli sułtanki we Wspaniałym Stuleciu. Jej urodą zachwyca się wielu!

Belçim Bilgin, aktorka i projektantka kostiumów, żona komika Yilmaza Erdogana

Belçim Bilgin, aktorka i projektantka kostiumów, żona komika Yilmaza Erdogana, także jedna z największych piękności

No i pora na największy numer jeden, ostatnią turecką piękność nad pięknościami:

Bergüzar Korel, aktorka piękna jak łania, którą wszyscy poznali dzięki roli pani sędziny w serialu tv Karadayi, prywatnie żona "sułtana Suleymana" z Wspaniałego Sulecia ;) Od niedawna także reklamuje pewne znane szampony. Trudno się dziwić...

Bergüzar Korel, aktorka piękna jak łania, którą wszyscy poznali dzięki roli pani sędziny w serialu tv Karadayi, prywatnie żona „sułtana Suleymana” z Wspaniałego Sulecia ;) Od niedawna także reklamuje pewne znane szampony. Trudno się dziwić… Także i mój numer 1

No i co Wy na to?