Jak tanio dzwonić z Turcji do Polski? Jaki jest najlepszy internet w Turcji? Czy kupować kartę SIM w Turcji? Na tego typu pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

W ODPOWIEDZI NA WASZE PROŚBY WPIS ZOSTAŁ ZAKTUALIZOWANY 4 SIERPNIA 2019 :)


Tytułem wstępu

Turcy jako naród kochają się socjalizować, nieważne, czy w realu – czy wirtualu. Abonentów sieci telefonicznych w Turcji jest już 79 milionów, z czego niemal 98% używa w telefonach internetu.

Mobilny internet przeżywa swój wielki boom, co ma związek z tym, że wiele Turków „ominęło” etap nam z Europy dobrze znany, czyli komputery osobiste. Nie było po prostu ludzi stać na to, by w domu postawić sobie tzw. peceta. Kiedy jednak społeczeństwo zaczęło się bogacić, i wiele nieosiągalnych dotąd dóbr stało się dostępnych na wyciągnięcie ręki – zbiegło się to z falą 3G, smartfonów, Facebooków i Twitterów – a laptop czy komputer dla wielu okazał się zbędny. W Turcji wyraźnie widać demokratyczność internetu: wypasione smartfony, profil na Facebooku i WhatsApp mają wszyscy. Młodzi i starsi, wykształceni i tacy, którzy ukończyli dwie klasy podstawówki, tradycyjni w chustach i nowocześni w mini.

A propos szybkości połączeń: Turcja zajmuje przyzwoite 33. miejsce na świecie z prędkością w okolicach 30 Mbps [źródło]. Standardem w Turcji zachodniej jest 4.5G. Internet jest naprawdę bardzo szybki!

Paradoksalnie wszystko nie oznacza to wcale, że karty sim, internet i rozmowy są w Turcji tanie. W porównaniu do Polski są raczej drogie, nie mówiąc już o samych telefonach. Ale będąc uważnym można całkiem nieźle sobie z tym poradzić. A zatem do rzeczy.

Po co w ogóle używać internetu na wakacjach w Turcji?

Najpierw kilka moich podpowiedzi, dlaczego internet na wakacjach w Turcji jest wygodniejszy niż szukanie najbliższej budki telefonicznej albo chodzenie z wydrukami z mojego bloga spiętymi spinaczem [tak było! widziałam nie raz!) Młodzi wszystko to wiedzą, ale turyści to także osoby starsze lub niekoniecznie biegłe w internetach, oto więc lista dla Was:

 • Kontakt z rodziną i bliskimi: aplikacje Messenger, WhatsApp, Viber itp.
 • Dzwonienie z Turcji na numery stacjonarne w Polsce płacąc grosze (VoIP)
 • Synchronizowanie zdjęć zrobionych na wakacjach, żeby nie znikły w razie awarii telefonu (np. Google Photos, Dropbox albo inne ‚chmury’)
 • Sprawdzanie kursów walut
 • Sprawdzanie pogody
 • Mapy online i offline, zaznaczanie miejsc, które chcecie odwiedzić
 • Tłumacz online :)
 • Czytanie poradników na moim blogu
 • Przeglądanie i rezerwowanie wycieczek fakultatywnych w naszym biurze :)

PRZED WYJAZDEM do Turcji

 • Pamiętaj, żeby włączyć roaming w telefonie przed wyjazdem do Turcji! Nie zawsze jest on włączony domyślnie przez operatora! Jeśli nie włączysz roamingu i zorientujesz się o tym dopiero w Turcji, niestety trudno będzie to załatwić na odległość. Piszę o tym dlatego, że całkiem niedawno moja mama miała właśnie taką sytuację :)
 • Niektórzy polscy operatorzy komórkowi mają fajne opcje i pakiety na wakacje poza krajami UE (przypomnijmy, że Turcja jest poza Unią) – być może dla kogoś z Was wygodniejsze i korzystniejsze będzie kupić sobie pakiet u swojego touroperatora i już nie martwić się o nic na miejscu. Warto sprawdzić jakie są możliwości.
 • Jeśli planujesz być w Turcji dłużej niż 3 miesiące pod rząd i używać tureckiej karty w polskim telefonie, zastanów się czy nie lepiej będzie kupić tani telefon w Turcji. Od niedawna (2019) w Turcji jest pobierana bardzo wysoka opłata za zarejestrowanie zagranicznego telefonu – za jeden telefon turecka skarbówka kasuje 1500 lir! Za taką kwotę możesz kupić tani telefon tureckiej produkcji albo coś znanej firmy ale z drugiej ręki.
 • Po przylocie do Turcji od razu wyłącz w polskim telefonie transmisję danych internetowych – nawet nie wiesz kiedy mogą Ci z tego tytułu uzbierać się naprawdę kosmiczne kwoty. Włącz z powrotem tylko gdy:
  • Masz kupiony pakiet internetu w Polsce specjalnie na Turcję, więc wiesz, że nie zapłacisz nic ponad to
  • Włożysz do telefonu turecką kartę SIM i będziesz korzystać z lokalnej sieci
  • Naprawdę dzieje się coś pilnego co wymaga Twojego kontaktu ze światem (ale wtedy zawczasu warto wyłączyć zbędne programy i aktualizacje, aby nie pobrały Ci bez sensu za dużo danych)

DARMOWE Wi-Fi w Turcji

Nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła opisu możliwości korzystania z internetu od darmowych opcji. Bycie Poznaniakiem ma swoje prawa :)

W Turcji w wielu miejscach możemy poprosić o darmowy dostęp do Wi-Fi. Dostęp do sieci oferują hotele (coraz częściej bezpłatne, ale wiele ma też możliwość wykupienia płatnego szybszego dostępu np. na tydzień lub 1 dzień), restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, ba, w Alanyi nawet wynajmując leżak na plaży dostaniemy hasło do sieci!

Urzędy miast i miasteczek także coraz częściej udostępniają swoim mieszkańcom darmowe WiFi. W Alanyi potrzebny jest do tego turecki numer telefonu na który przychodzi sms z kodem dostępu. Potem już można surfować siedząc pod palmami na deptaku czy w porcie.

Jak to działa? Miejski internet w Alanyi

Bezpłatne hotspoty WiFi udostępniane przez Miasto są w tych punktach:

 • Port w Alanyi
 • Park w rejonie Damlataş przy plaży Kleopatry
 • Plaża Kleopatry (na promenadzie)
 • Centrum Kultury w Alanyi
 • okolice Urzędu Miasta (port w Alanyi)
 • Salon Ślubów w Alanyi (okolice piątkowego bazaru)
 • lotnisko Gazipașa
 • okolice urzędu miasta w Mahmutlar
 • Dworzec autobusowy tzw. otogar w Alanyi

JAK SIĘ ŁĄCZYMY Z WIFI?

 1. Znajdujemy sieć “Alanya Belediyesi Wi-Fi”
 2. Zostaniemy przekierowani do strony gdzie należy podać swój numer telefonu wraz z kierunkowym
 3. Otrzymamy wiadomość SMS, którą musimy wpisać aby potwierdzić korzystanie z sieci

Voilà! 

Jeśli nie posiadacie tureckiego numeru wystarczy na spacerze wpaść gdzieś na przysłowiową kawę czy herbatę i poprosić kelnera o hasło. Turcy są uzależnieni od internetu i chętnie udostępnią dostęp klientom!

Wi-Fi będziemy mogli też bezpłatnie używać w niektórych autobusach międzymiastowych, podróżując po kraju.

Jeśli więc na wakacjach w Turcji potrzebny Ci tylko internet na chwilę, ot żeby sprawdzić maila, prognozę pogody czy dać znać rodzinie, że wszystko OK, taka opcja powinna Ci jak najbardziej wystarczyć.

PŁATNE Wi-Fi w Turcji

Turecka ‚tepsa’ czyli TTNET, posiada na terenie całego kraju sieć własnych hotspotów. Jak się okazuje, nie musimy być abonentami TTNETu, żeby z nich korzystać. Jeśli zorientujemy się, że w naszym zasięgu jest sieć oznaczona jako ‚TTNET’ właśnie, możemy podjąć następujące kroki:

1) Wybrać tą sieć aby się z nią połączyć,

2) Na stronie która nam się otworzy wybrać kolejno: „I am not a TTNET DSL subscriber” > Create user > Card credit (płatność kartą) lub Sms. Koszt to 7 lira/dzień za 120 minut połączenia (treść smsa: wifi 120 na numer 7979), lub 10 lira/dzień bez limitu (sms o treści: wifidaily na 7979).

Jak widać nie jest to tania opcja, ale może być przydatna w nagłej potrzebie, jeśli nie posiadamy tureckiej karty sim. Hotspotów TTNETu jest mnóstwo w dużych miastach, lub na lotniskach, gdzie czasem ciężko o darmowe – i szybkie – wifi.

Informacje pochodzą z tej strony (klik)

Karta SIM w Turcji

Jeśli zależy nam na bardziej aktywnym korzystaniu z sieci, no i bez porównania wyższym bezpieczeństwie, niż nieszyfrowane WiFi, warto po prostu kupić starter SIM jednego z tureckich operatorów i załadować go odpowiednią ilością lir. Startery to po turecku hazır kart [czyt. hazyr kart]. Warto jednak mieć na uwadze kilka drobiazgów:

 1. Startery SIM w Turcji nie są tak tanie jak w Polsce. Cena to minimum 100 lir (w tym mamy już często mały pakiet danych, rozmowy lokalne i smsy), czyli ok 70 zł
 2. Karty kupuje się bezpośrednio w salonach operatorów lub na lotniskach i do tego niezbędny jest nam paszport wraz z aktualną wizą. Czyli tak jak w Polsce od niedawna, karta SIM musi być zarejestrowana na konkretną osobę. Jeśli możemy gdzieś kupić karty SIM bez paszportu, to znaczy że nie jest to do końca oficjalna sprzedaż. Osobiście odradzam. Jeśli nie zarejestrujemy karty SIM od razu, może się zdarzyć, że dostaniemy SMS z prośbą abyśmy zjawili się w salonie operatora i to zrobili, inaczej numer zostanie zablokowany. Rejestracja jest bezpłatna i raczej dotyczy osób które są w Turcji ponad 3 miesiące. Wtedy należy podać turecki numer ID (wydawany przy otrzymywaniu karty pobytu).
 3. Kartę SIM można kupić na lotnisku – każdy z trzech najważniejszych operatorów (Turkcell, Avea/Türk Telekom, Vodafone), ma tam swoje stanowisko a obsługa zna angielski.
 4. Doładowania dokupujemy w salonie operatora, ale możemy je także nabyć w zwykłym sklepiku podając nr telefonu i kwotę doładowania. Nie ma kart-zdrapek. Pamiętajcie żeby poprosić o wydruk-potwierdzenie doładowania! W sklepach i prywatnych punktach telefonicznych do kwoty doładowania zazwyczaj dolicza się jeszcze prowizję.
  Można też doładować telefon przez internet (stronę operatora), i zapłacić kartą (działają karty zagraniczne, ale NIE ZAWSZE :)

Jakiego tureckiego operatora wybrać?

Tutaj rozpoczyna się dyskusja na temat przewagi Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (albo odwrotnie) :)

Według mnie tak naprawdę nie ma większej różnicy.

Wszyscy trzej najwięksi operatorzy mają dość podobne oferty. Z zasięgiem także już w obecnych czasach nikt nie powinien mieć problemu, no chyba że wybieracie się na wschód Turcji, ale i tam jest całkiem dobrze.

Aby jednak tak łatwo nie było, wciąż pojawiają się nowe oferty i promocje. Sytuacja jest więc dynamiczna i może być tak, że podane poniżej ceny czy pakiety będą zupełnie inne za kilka miesięcy. Kiedy odwiedziłam salony operatorów przygotowując ten wpis i pytałam o najlepsze dla turystów opcje, powiedziano mi „to zależy jakie w aktualnym czasie będą promocje”. I bądź tu człowieku mądry :)

Witamy w Turcji. Tym bardziej że często w salonach operatorów pracująca tam młodzież nie zna angielskiego :)

Nie dałam się jednak zrazić i w poniższym zestawieniu zobaczycie różne opcje i pakiety internetu u operatorów, sprawdziłam jakie mają oferty rozmów i smsów za granicę, i oferty typowo wakacyjne – dla obcokrajowców.

Poza stronami operatorów korzystałam także z grup facebookowych dla turystów, m.in mojej Turcja. Bez tabu, stresu i spamu. Wszystkim pomocnym ludziom bardzo dziękuję :)

 

Oferty internetu TURKCELL

 • Sama karta SIM – ok 99 lir
 • Pakiet TOURIST WELCOME PACK: 20 GB internetu + 200 min na rozmowy lokalne + nielimitowany WhatsApp = 149 lira, ważny 30 dni (plus karta SIM)

A jak wyglądają normalne pakiety?

 • Pakiet HOS GELDIN: 2 GB + 500 minut do lokalnych sieci + 100 sms do tureckich sieci, pakiet ważny miesiąc – 27 lir
 • Pakiet LIFECELL HOS GELDIN 5 GB: 5 GB + 500 minut do lokalnych sieci + 100 sms do tureckich sieci, pakiet ważny miesiąc – 35 lir
 • Pakiet LIFECEL HOS GELDIN 7 GB: 7 GB + 750 minut do lokalnych sieci + 100 sms do tureckich sieci, pakiet ważny miesiąc – 45 lir

Dodatkowo możecie kupić:

 • 100 SMS na zagraniczne numery – 15 TL (SMS o treści yurtdisi100 na 2222)
 • 50 SMS na zagraniczne numery – 9 TL (SMS o treści yurtdisi50 na 2222)
 • 60 min rozmów do Europy – 18 TL (SMS o treści ALOAVRUPA na 2222)

 

Oferty internetu VODAFONE

 • Koszt samej karty SIM ok 100 lir
 • Vodafone Holiday Line: oferta dla turystów ważna 3 miesiące: 10 GB internetu, 300 minut na rozmowy lokalne, 30 minut na numery zagraniczne, 105 lir

Dodatkowe pakiety danych:

Promocja dla nowych abonentów, nie tylko turystów, odnawialna co miesiąc:

 • 2 GB + 750 minut lokalnych + 250 SMS = 22 liry
 • 7 GB + 750 minut lokalnych + 250 SMS = 27 lir (wakacyjna promocja do 30 sierpnia)

Dodatkowo oczywiście należy dodać koszt nowej karty SIM ok 100 lir

Ekstra pakiety za granicę:

 • 60 minut na zagraniczne numery – 45 TL (sms o treści TUMDUNYA1 na 7000)
 • 120 minut na zagraniczne numery – 70 TL (sms o treści TUMDUNYA2 na 7000)
 • İletişim Pass –  jeśli Ci zależy tylko na kontaktowaniu się z bliskimi poprzez Whatsapp i Messenger, można wykupić tygodniowy pakiet bez limitu na te dwie aplikacje za jedyne 5 lir

Aktualne oferty i promocje (po turecku) tutaj

Pakiety internetu Türk Telekom/Avea

TT oferuje pakiety internetu dla turystów od 4 do 45 GB, do tego minimum kilkaset minut lokalnych rozmów i SMS w cenie. Przykładowe pakiety:

 • 4 GB + 750 min rozmów lokalnych + 750 lokalnych SMS + karta w cenie = 142 liry
 • 15 GB + 100 minut do Europy + 750 min rozmów lokalnych + 750 lokalnych SMS + karta w cenie = 190 lir
 • 35 GB + 750 min rozmów lokalnych + 750 lokalnych SMS + karta w cenie = 250 lir
  Pakiet można wcześniej zamówić przez stronę Turkey Sim Card po angielsku, niemiecku, rosyjsku. Jest jedno ale: karta jest nam dostarczana tylko na jedno z dwóch stambulskich lotnisk, po wylądowaniu naszego samolotu pracownik TT przekazuje nam ją do rąk własnych. Nie skorzystamy z niej więc na razie na Riwierze, jednak myślę że z podobnych ofert skorzystamy w salonie Turk Telekom.

No dobrze a jak wyglądają normalne taryfy AVEA/Turk Telekom nie dla turystów?

Karta SIM: ok 90-100 lir (w tym ok 5 lir „do wygadania”)

Pakiety dla nowych abonentów:

 • Pakiet FIRSAT 3GB + 750 min lokalnych + 1000 SMS = 22 liry miesięcznie
 • Pakiet FIRSAT 5GB + 750 min lokalnych + 1000 SMS = 28 lir miesięcznie
 • Pakiet FIRSAT 7GB + 750 min lokalnych + 1000 SMS = 33 liry miesięcznie

Pakiet aktywuje się poprzez wysłanie SMS na nr 5555, w treści wpisujemy nazwę pakietu. Jeśli są środki na koncie, pakiet odnawia się co miesiąc.

Dodatkowo możecie kupić:

50 SMS na zagraniczne numery – 10 lir (SMS o treści YURTDISI 50 na nr 5555)

100 minut rozmów do Europy – 29 lir (SMS o treści AVRUPA na nr 5555)

Pakiety są ważne miesiąc, odnawialne.

Oferty pakietowe są dostępne tylko po turecku na stronie AVEA

Wypożyczenie modemu WiFi (tylko w Stambule)

Jeśli do Turcji nie sprowadzają Was tylko wakacje, a interesy, może to być całkiem korzystna opcja, lepsza, szybsza i bezpieczniejsza niż hotelowe wifi: własny router, który wypożyczamy zamawiając i opłacając online kartą płatniczą lub Paypalem. Odbieramy w hotelu lub nawet na lotnisku. Strony są łatwe w obsłudze i po angielsku.

 • Przykładowo na stronie alldaywifi wypożyczenie modemu na 3 dni kosztuje 26 dolarów, a 7 dni 42 dolarów. Firma reklamuje się, że jest w stanie dowieźć modem w każde miejsce w Stambule w ciągu 2 godzin.

 • Konkurenci z firmy rentnconnect podają z kolei dwie opcje: modem wifi lub tablet 7” z nielimitowanym limitem danych i ładowarką w cenie 5.99 eur za dzień.

Co jeszcze musisz wiedzieć o telefonach w Turcji:

 • Nie przerażaj się, nie musisz wertować ofert i zapisywać sobie nazw pakietów. Dodałam je poglądowo. Pamiętaj że najprościej i najszybciej będzie, jeśli po przyjeździe udasz się na lotnisko lub do miasteczka w którym będziesz, zajrzysz do salonu najbliższego Tobie operatora i kupisz dowolny pakiet z internetem który odpowiada Twoim potrzebom :)
 • Jeśli często przyjeżdżasz do Turcji, możesz cały czas używać tej samej karty SIM, i po przyjeździe zawsze doładować sobie konto. Jest jeden warunek: aby karta była aktywna musi być doładowana minimum raz na 6 miesięcy. Jeśli nie masz możliwości zrobić tego osobiście w Turcji, bo ponowny wyjazd wypada później, wystarczy poprosić znajomego (np. innego turystę) żeby doładował  ten numer będąc w Turcji. Do doładowania wystarczy podać numer telefonu i wystarczy nawet kwota 10 czy 20 lir aby przedłużyć aktywność karty SIM. Ta kwota może oczywiście być wykorzystana na jakiś pakiet rozmów czy internetu, wtedy jak już przyjedziesz.
  Doładowanie można też wykonać samodzielnie przez internet.
 • Mając wizę turystyczną możemy na nasze nazwisko/paszport kupić 1 kartę SIM, natomiast jeśli posiadamy tureckie ID (pozwolenie na pobyt = ikamet) możemy kupić  maksymalnie 3 karty SIM na siebie, ta sama zasada dotyczy Turków.
 • Istnieje w Turcji obowiązek rejestracji telefonu nabytego za granicą. Jest to według rządu tureckiego sposób na to, by ograniczyć proceder sprowadzania do Turcji kradzionych zagranicznych telefonów. Zatem za rejestrację konkretnego polskiego telefonu z konkretną turecką kartą SIM w Turcji musimy zapłacić podatek. Rósł on od lat, ale od niedawna kwota jest zawrotna: aż 1500 lir! Na szczęście nie dotyczy to turystów, tylko osób które używają telefonu dłużej, min. 3 miesiące. Jeśli planujesz zostać w Turcji dłużej zastanów się nad zakupem telefonu w Turcji: z drugiej ręki albo jakiejś tureckiej marki (są całkiem przyzwoite), lepsze to niż płacenie podatku :)

I to już chyba wszystkie informacje które chciałam Wam przekazać. Na koniec przypominam, że ceny i oferty pakietowe w Turcji wciąż dynamicznie się zmieniają, więc jeśli ktoś z Was dotrze do tego wpisu za jakiś czas i będzie miał ochotę podzielić się jakąś nową fajną promocją czy pakietem, albo innymi uwagami dotyczącymi internetu w Turcji – koniecznie proszę o zostawianie komentarzy!


Jeśli podobał się Tobie ten wpis i uważasz, że jest on pomocny, puść go dalej w świat, udostępnij znajomym! Będę wdzięczna :)

Zapraszam też do lektury innych wpisów z cyklu Poradnik Turysty