Jak tanio dzwonić z Turcji do Polski? Jaki jest najlepszy internet w Turcji? Czy kupować kartę SIM w Turcji? Czy jest darmowe WiFI? Na tego typu pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
WPIS /w trakcie aktualizacji/
Spis treści:
- Czy w Turcji jest internet?
- Szybkość i zasięg internetu w Turcji
- Internet na wakacjach w Turcji – po co?
- Internet w Turcji na wakacjach – podstawowe zasady
- Darmowe WiFi w Turcji
- Miejskie WiFi w Alanyi
TURCY – MIŁOŚNICY INTERNETU
Zaskakujące dla mnie, mieszkającej od lat w Turcji jest to, że wielu Polaków wyobraża sobie ten kraj jako „odcięty” od internetu. Tak jakby problemy z internetem były tutaj codziennością, albo jakby nie było możliwe połączenie się z dowolnego miejsca w dowolnym czasie z dowolną stroną internetową. Nic bardziej mylnego, i poniżej sami się o tym przekonacie.
Turcy jako naród kochają się socjalizować, nieważne, czy w realu – czy wirtualu. W Turcji niemal 74% tureckiego społeczeństwa (63 mln – dane z 2020 roku) używa internetu.
Mobilny internet przeżywa swój wielki boom. Ma to związek z tym, że wiele Turków „ominęło” etap nam z Europy dobrze znany, czyli komputery osobiste. Mieszkańców Turcji nie było przez wiele lat stać na to, by w domu mieć tzw. peceta. Kiedy jednak społeczeństwo zaczęło się bogacić, i wiele nieosiągalnych dotąd dóbr stało się dostępnych na wyciągnięcie ręki, zbiegło się to z falą 3G, smartfonów, Facebooków i Twitterów, a laptop czy komputer dla wielu okazał się zbędny.
W Turcji wyraźnie widać demokratyczność internetu: wypasione smartfony, profil na Instagramie, Facebooku i WhatsApp mają wszyscy. Młodzi i starsi, wykształceni i tacy, którzy ukończyli dwie klasy podstawówki, tradycyjni w chustach i nowocześni w mini.
Plotki o problemach z internetem w Turcji są prawdą częściowo – pamiętam sama jeszcze czasy, kiedy decyzją tureckiego rządu niektóre strony lub serwisy internetowe w Turcji były blokowane. Tak było przez jakiś czas z Wikipedią czy Youtube. Turecki rząd nigdy się nie patyczkował – kiedy na stronach publikowane były treści naruszające turecką konstytucję, cały serwis natychmiast był blokowany. Jednak od wielu lat tego problemu już nie mamy. Wyjątkiem jest serwis Booking.com, który działa ale w ograniczony sposób, ale o tym opowiem Wam innym razem.
Szybkość i zasięg internetu w Turcji
Zastanawiacie się zapewne, jak szybki jest ten turecki internet. Turcja pod względem szybkości zajmuje obecnie niestety dopiero 119. miejsce na świecie, z prędkością internetu mobilnego w okolicach 34.79 Mbps [źródło]. Co ciekawe, kilka lat temu szło Turcji całkiem nieźle, zajmowała dużo wyższą bo 30-40 pozycję. Standardem w Turcji zachodniej jest coraz częsciej 4,5 lub 5G – ale raczej w miastach. Prowincja turecka nie jest co prawda od internetu odcięta, ale szybkość internetu jest gorsza. Ja sama mam paradoksalnie bardzo dobre doświadczenia z tureckim internetem. Szczególnie w ostatnich latach nie narzekam w ogóle ani na zasięg ani na szybkość. Co więcej, kiedy z Alanyi przyjeżdżam na wakacje do Poznania, zawsze chwilę trwa zanim przyzwyczaję się do dużo mniejszej szybkości internetu w moim polskim telefonie…
W Turcji działa trzech głównych dostawców internetu: TURKCELL, VODAFONE i Turk Telekom, chociaż pojawiają się i nowi, sygnowani przykładowo przez znaną sieć dyskontów spożywczych BIM.
Zasięg operatorów w Turcji możecie zawsze sprawdzać na tej stronie: Zasięgi głównych operatorów w Turcji
A tutaj możecie sprawdzać zasięgi pod kątem 5G
Paradoksalnie wszystko nie oznacza to wcale, że karty sim, internet i rozmowy są w Turcji tanie. W porównaniu do Polski są raczej drogie, nie mówiąc już o samych telefonach. Ale będąc uważnym można całkiem nieźle sobie z tym poradzić. A zatem do rzeczy.
Po co w ogóle używać internetu na wakacjach w Turcji?
Najpierw kilka moich podpowiedzi, dlaczego internet na wakacjach w Turcji jest wygodniejszy niż szukanie najbliższej budki telefonicznej albo chodzenie z wydrukami z mojego bloga spiętymi spinaczem [tak było! widziałam nie raz!)
Młodzi wszystko to wiedzą, ale turyści to także osoby starsze lub niekoniecznie biegłe w internetach, oto więc lista dla Was:
- Kontakt z rodziną i bliskimi: aplikacje Messenger, WhatsApp itp.
- Dzwonienie z Turcji na numery stacjonarne w Polsce płacąc grosze (VoIP)
- Synchronizowanie zdjęć zrobionych na wakacjach, żeby nie znikły w razie awarii telefonu (np. Google Photos, Dropbox albo inne 'chmury’)
- Sprawdzanie kursów walut
- Sprawdzanie pogody
- Mapy online i offline, zaznaczanie miejsc, które chcecie odwiedzić
- Tłumacz online
- Czytanie poradników na moim blogu
- Przeglądanie i rezerwowanie wycieczek fakultatywnych w naszym biurze
Internet w telefonie na wyjazd do Turcji – podstawowe zasady
Włącz roaming
Pamiętaj, żeby włączyć roaming w telefonie przed wyjazdem do Turcji! Nie zawsze jest on włączony domyślnie przez operatora! Jeśli nie włączysz roamingu i zorientujesz się o tym dopiero w Turcji, niestety trudno będzie to załatwić na odległość i telefon może nie działać.
Odwiedź swojego operatora
Być może warto w pierwszej kolejności odwiedzić salon lub stronę internetową Twojego polskiego operatora sieci. Niektórzy polscy operatorzy komórkowi mają korzystne opcje i pakiety na wakacje poza krajami UE (przypomnijmy, że Turcja jest poza Unią) – być może dla Ciebie wygodniejsze i korzystniejsze będzie kupić sobie pakiet u swojego touroperatora i już nie martwić się o nic na miejscu. Warto sprawdzić jakie są możliwości. Jeśli nie planujesz używać za dużo internetu, ewentualnie uzupełniać potrzeby łącząc się z lokalną siecią WiFi – bo w końcu „to wakacje” – może to jest wystarczająca opcja.
Wsiadając do samolotu wyłącz transmisję danych
Nie dla każdego to oczywiste, więc podpowiadam. Wsiadając do samolotu na polskim lotnisku w telefonie robimy kolejne kroki:
- Wyłączamy transmisję danych (zazwyczaj oznaczona jest dwoma strzałkami w przeciwnych kierunkach)
- Włączamy tryb samolotowy
Po wylądowaniu w Turcji:
- Wyłączamy tryb samolotowy
… i to tyle. Transmisji danych nie włączamy, bo wtedy naliczą się nam opłaty polskiego operatora (dość słone).
Wyjątki?
-
- Masz kupiony pakiet internetu w Polsce o którym wspominałam wyżej, więc wiesz, że nie zapłacisz nic ponad to
- Włożysz do telefonu turecką kartę SIM i będziesz korzystać z lokalnej sieci (o tym poniżej)
- Dzieje się coś pilnego co wymaga Twojego kontaktu ze światem za wszelką cenę (ale wtedy zawczasu warto wyłączyć zbędne programy i aktualizacje, aby nie pobrały Ci bez sensu za dużo danych)
Pobyt w Turcji powyżej 3 miesięcy
Jeśli planujesz być w Turcji dłużej niż 3 miesiące pod rząd i używać tureckiej karty w polskim telefonie, zastanów się czy nie lepiej będzie kupić/pożyczyć telefon w Turcji. W Turcji jest pobierana bardzo wysoka opłata za zarejestrowanie zagranicznego telefonu – za jeden telefon turecka skarbówka kasuje obecnie 2849 lir!
Darmowe WiFi w Turcji
Nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła opisu możliwości korzystania z internetu od darmowych opcji. Bycie Poznaniakiem ma swoje prawa :)
Ponieważ Turcy to internetowi maniacy, tak jak pisałam wcześniej, wszędzie i zawsze muszą mieć dostęp do internetu.
W Turcji w wielu miejscach możemy zatem poprosić o darmowy dostęp do WiFi i nikt nie będzie zdziwiony. Gdzie?
- W hotelach – tu coraz częściej bezpłatnie jest oferowane wolniejsze połączenie, za szybsze trzeba zapłacić
- Na lotnisku – bezpłatne ograniczone czasowo np. do 30 minut
- W restauracjach, kawiarniach – tu ciekawostka, w Turcji od czasu pandemii menu cyfrowe wyparły tradycyjne menu. Cyfrowe menu zczytuje się z kodu QR – a to oznacza, że musimy mieć połączenie z internetem by wejść na stronę z menu. A zatem… kawiarnie udostępniają swoją sieć i hasło.
- Plaża – na wielu plażach (np. Kleopatry w Alanyi) w plażowych barach, kiedy wynajmiemy leżak, dostaniemy także w cenie hasło do WiFi
- Miejskie WiFi
Urzędy miast i miasteczek coraz częściej udostępniają swoim mieszkańcom darmowe WiFi. Przykładowo w Alanyi potrzebny jest do tego turecki numer telefonu, na który przychodzi sms z kodem dostępu. Potem już można surfować siedząc pod palmami na deptaku czy w porcie. - WiFi będziemy mogli też bezpłatnie używać w autobusach międzymiastowych, podróżując po kraju. Nawet firmy transferowe wożące pasażerów z/na lotniska często również dysponują routerami i bez problemu podzielą się hasłem do WiFI.
Jeśli więc na wakacjach w Turcji potrzebny Ci tylko internet na chwilę, ot żeby sprawdzić maila, prognozę pogody czy dać znać rodzinie, że wszystko OK, taka opcja powinna Ci jak najbardziej wystarczyć.
Miejski internet w Alanyi – jak to działa?
Bezpłatne hotspoty WiFi udostępniane przez Urząd Miasta w Alanyi są m.in. w tych punktach:
- port w Alanyi
- park w rejonie Damlataş przy plaży Kleopatry
- plaża Kleopatry (na promenadzie)
- centrum Kultury w Alanyi
- okolice Urzędu Miasta (port w Alanyi)
- lotnisko Gazipașa
- okolice urzędu miasta w Mahmutlar
- dworzec autobusowy tzw. otogar w Alanyi
JAK SIĘ ŁĄCZYMY Z WIFI?
- Znajdujemy sieć “Alanya Belediyesi Wi-Fi”
- Zostaniemy przekierowani do strony gdzie należy podać swój numer telefonu wraz z kierunkowym
- Otrzymamy wiadomość SMS, którą musimy wpisać aby potwierdzić korzystanie z sieci
Voilà!
Darmowy Internet na lotnisku w Turcji
w przygotowaniu
PŁATNE Wi-Fi w Turcji
Turecka 'tepsa’ czyli TTNET, posiada na terenie całego kraju sieć własnych hotspotów. Jak się okazuje, nie musimy być abonentami TTNETu, żeby z nich korzystać. Jeśli zorientujemy się, że w naszym zasięgu jest sieć oznaczona jako 'TTNET’ właśnie, możemy podjąć następujące kroki:
1) Wybrać tą sieć aby się z nią połączyć,
2) Na stronie która nam się otworzy wybrać kolejno: „I am not a TTNET DSL subscriber” > Create user > Card credit (płatność kartą) lub Sms. Koszt to 7 lira/dzień za 120 minut połączenia (treść smsa: wifi 120 na numer 7979), lub 10 lira/dzień bez limitu (sms o treści: wifidaily na 7979).
Jak widać nie jest to tania opcja, ale może być przydatna w nagłej potrzebie, jeśli nie posiadamy tureckiej karty sim. Hotspotów TTNETu jest mnóstwo w dużych miastach, lub na lotniskach, gdzie czasem ciężko o darmowe – i szybkie – wifi.
Informacje pochodzą z tej strony (klik)
Karta SIM w Turcji
Jeśli zależy nam na bardziej aktywnym korzystaniu z sieci, no i bez porównania wyższym bezpieczeństwie, niż nieszyfrowane WiFi, warto po prostu kupić starter SIM jednego z tureckich operatorów i załadować go odpowiednią ilością lir. Startery to po turecku hazır kart [czyt. hazyr kart]. Warto jednak mieć na uwadze kilka drobiazgów:
- Startery SIM w Turcji nie są tak tanie jak w Polsce. Cena to minimum 200 lir (w tym mamy już często mały pakiet danych, rozmowy lokalne i smsy), czyli około 55 zł.
- Karty kupuje się bezpośrednio w salonach operatorów lub na lotniskach i do tego niezbędny jest nam paszport wraz z aktualną wizą. Czyli tak jak w Polsce od niedawna, karta SIM musi być zarejestrowana na konkretną osobę. Jeśli możemy gdzieś kupić karty SIM bez paszportu, to znaczy że nie jest to do końca oficjalna sprzedaż. Osobiście odradzam. Jeśli nie zarejestrujemy karty SIM od razu, może się zdarzyć, że dostaniemy SMS z prośbą abyśmy zjawili się w salonie operatora i to zrobili, inaczej numer zostanie zablokowany. Rejestracja jest bezpłatna i raczej dotyczy osób które są w Turcji ponad 3 miesiące. Wtedy należy podać turecki numer ID (wydawany przy otrzymywaniu karty pobytu).
- Kartę SIM można kupić na lotnisku – każdy z trzech najważniejszych operatorów (Turkcell, Avea/Türk Telekom, Vodafone), ma tam swoje stanowisko a obsługa zna angielski. Uwaga – na lotnisku ceny zwykle są dużo wyższe niż w salonie operatora w mieście!
- Doładowania dokupujemy w salonie operatora, ale możemy je także nabyć w zwykłym sklepiku podając nr telefonu i kwotę doładowania. Pamiętajcie żeby poprosić o wydruk-potwierdzenie doładowania! W sklepach i prywatnych punktach telefonicznych do kwoty doładowania zazwyczaj dolicza się jeszcze prowizję.
Można też doładować telefon przez internet (stronę operatora), i zapłacić kartą (działają karty zagraniczne, ale NIE ZAWSZE :)
Jakiego tureckiego operatora wybrać?
Tutaj rozpoczyna się dyskusja na temat przewagi Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (albo odwrotnie) :)
Według mnie tak naprawdę nie ma większej różnicy.
Wszyscy trzej najwięksi operatorzy mają dość podobne oferty. Z zasięgiem także już w obecnych czasach nikt nie powinien mieć problemu, no chyba że wybieracie się na wschód Turcji, ale i tam jest całkiem dobrze.
Aby jednak tak łatwo nie było, wciąż pojawiają się nowe oferty i promocje. Sytuacja jest więc dynamiczna i może być tak, że podane poniżej ceny czy pakiety będą zupełnie inne za kilka miesięcy. Kiedy odwiedziłam salony operatorów przygotowując ten wpis i pytałam o najlepsze dla turystów opcje, powiedziano mi „to zależy jakie w aktualnym czasie będą promocje”. I bądź tu człowieku mądry :)
Witamy w Turcji. Tym bardziej że często w salonach operatorów pracująca tam młodzież nie zna angielskiego :)
Nie dałam się jednak zrazić i w poniższym zestawieniu zobaczycie różne opcje i pakiety internetu u operatorów, sprawdziłam jakie mają oferty rozmów i smsów za granicę, i oferty typowo wakacyjne – dla obcokrajowców.
Ważna informacja: pakiety typowo kierowane do turystów – w Turkcell to Tourist Welcome Pack a w Vodafone – Holiday Line – tracą ważność po 30 dniach. Karta SIM po prostu wygasa i nie da się jej przedłużyć. Jeśli planujecie zostać w Turcji dłużej lub używać karty przy kolejnym pobycie w Turcji, należy po prostu wykupić standardową kartę SIM.
Poza stronami operatorów korzystałam także z grup facebookowych dla turystów, m.in mojej Turcja. Bez tabu, stresu i spamu. Wszystkim pomocnym ludziom bardzo dziękuję :)
Oferty internetu TURKCELL
- Sama karta SIM – ok 150 lir
- Pakiet TOURIST WELCOME PACK: 20 GB internetu + 200 min na rozmowy lokalne + nielimitowany WhatsApp = 349 lira, ważny 30 dni (już z kartą SIM)
A jak wyglądają normalne pakiety, gdybyśmy chcieli je dokupić dodatkowo?
- Neseli 9 GB: 9 GB + 600 minut do lokalnych sieci – 105 lir
- MUTLU 26 GB: 26 GB internetu + 1200 minut do lokalnych sieci – 165 lir
- MUTLU 70 GFB: 70 GB internetu + 25000 minut do lokalnych sieci – 550 lir
Dodatkowo możecie kupić:
- 100 SMS na zagraniczne numery – 25 TL
- 60 min rozmów do Europy – 50 TL
Oferty internetu VODAFONE
- Koszt samej karty SIM ok 150 lir
- Vodafone Holiday Line: oferta dla turystów ważna 1 miesiąc: 20 GB internetu, 750 minut na rozmowy lokalne, 250 sms lokalnych, 30 minut na numery zagraniczne
Dodatkowe pakiety:
Ekstra pakiety za granicę:
- 60 minut na zagraniczne numery – 45 TL (sms o treści TUMDUNYA1 na 7000)
- 120 minut na zagraniczne numery – 70 TL (sms o treści TUMDUNYA2 na 7000)
- İletişim Pass – jeśli Ci zależy tylko na kontaktowaniu się z bliskimi poprzez Whatsapp i Messenger, można wykupić tygodniowy pakiet bez limitu na te dwie aplikacje za jedyne 5 lir
Aktualne oferty i promocje (po turecku) tutaj
Pakiety internetu Türk Telekom/Avea /nieaktualne ceny/
TT oferuje pakiety internetu dla turystów od 4 do 45 GB, do tego minimum kilkaset minut lokalnych rozmów i SMS w cenie. Przykładowe pakiety:
- 4 GB + 750 min rozmów lokalnych + 750 lokalnych SMS + karta w cenie = 142 liry
- 15 GB + 100 minut do Europy + 750 min rozmów lokalnych + 750 lokalnych SMS + karta w cenie = 190 lir
- 35 GB + 750 min rozmów lokalnych + 750 lokalnych SMS + karta w cenie = 250 lir
Pakiet można wcześniej zamówić przez stronę Turkey Sim Card po angielsku, niemiecku, rosyjsku. Jest jedno ale: karta jest nam dostarczana tylko na jedno z dwóch stambulskich lotnisk, po wylądowaniu naszego samolotu pracownik TT przekazuje nam ją do rąk własnych. Nie skorzystamy z niej więc na razie na Riwierze, jednak myślę że z podobnych ofert skorzystamy w salonie Turk Telekom.
No dobrze a jak wyglądają normalne taryfy AVEA/Turk Telekom nie dla turystów?
Karta SIM: ok 90-100 lir (w tym ok 5 lir „do wygadania”)
Pakiety dla nowych abonentów:
- Pakiet FIRSAT 3GB + 750 min lokalnych + 1000 SMS = 22 liry miesięcznie
- Pakiet FIRSAT 5GB + 750 min lokalnych + 1000 SMS = 28 lir miesięcznie
- Pakiet FIRSAT 7GB + 750 min lokalnych + 1000 SMS = 33 liry miesięcznie
Pakiet aktywuje się poprzez wysłanie SMS na nr 5555, w treści wpisujemy nazwę pakietu. Jeśli są środki na koncie, pakiet odnawia się co miesiąc.
Dodatkowo możecie kupić:
50 SMS na zagraniczne numery – 10 lir (SMS o treści YURTDISI 50 na nr 5555)
100 minut rozmów do Europy – 29 lir (SMS o treści AVRUPA na nr 5555)
Pakiety są ważne miesiąc, odnawialne.
Oferty pakietowe są dostępne tylko po turecku na stronie AVEA
Wypożyczenie modemu WiFi (tylko w Stambule)
Jeśli do Turcji nie sprowadzają Was tylko wakacje, a interesy, może to być całkiem korzystna opcja, lepsza, szybsza i bezpieczniejsza niż hotelowe wifi: własny router, który wypożyczamy zamawiając i opłacając online kartą płatniczą lub Paypalem. Odbieramy w hotelu lub nawet na lotnisku. Strony są łatwe w obsłudze i po angielsku.
- Przykładowo na stronie alldaywifi wypożyczenie modemu na 3 dni kosztuje 26 dolarów, a 7 dni 42 dolarów. Firma reklamuje się, że jest w stanie dowieźć modem w każde miejsce w Stambule w ciągu 2 godzin.
- Konkurenci z firmy rentnconnect podają z kolei dwie opcje: modem wifi lub tablet 7” z nielimitowanym limitem danych i ładowarką w cenie 5.99 eur za dzień.
Co jeszcze musisz wiedzieć o telefonach w Turcji:
- Nie przerażaj się, nie musisz wertować ofert i zapisywać sobie nazw pakietów. Dodałam je poglądowo. Pamiętaj że najprościej i najszybciej będzie, jeśli po przyjeździe udasz się na lotnisko lub do miasteczka w którym będziesz, zajrzysz do salonu najbliższego Tobie operatora i kupisz dowolny pakiet z internetem który odpowiada Twoim potrzebom :)
- Jeśli często przyjeżdżasz do Turcji, możesz cały czas używać tej samej karty SIM, i po przyjeździe zawsze doładować sobie konto. Jest jeden warunek: aby karta była aktywna musi być doładowana minimum raz na 6 miesięcy. Jeśli nie masz możliwości zrobić tego osobiście w Turcji, bo ponowny wyjazd wypada później, wystarczy poprosić znajomego (np. innego turystę) żeby doładował ten numer będąc w Turcji. Do doładowania wystarczy podać numer telefonu i wystarczy nawet kwota 10 czy 20 lir aby przedłużyć aktywność karty SIM. Ta kwota może oczywiście być wykorzystana na jakiś pakiet rozmów czy internetu, wtedy jak już przyjedziesz.
Doładowanie można też wykonać samodzielnie przez internet. - Mając wizę turystyczną możemy na nasze nazwisko/paszport kupić 1 kartę SIM, natomiast jeśli posiadamy tureckie ID (pozwolenie na pobyt = ikamet) możemy kupić maksymalnie 3 karty SIM na siebie, ta sama zasada dotyczy Turków.
- Istnieje w Turcji obowiązek rejestracji telefonu nabytego za granicą. Jest to według rządu tureckiego sposób na to, by ograniczyć proceder sprowadzania do Turcji kradzionych zagranicznych telefonów. Zatem za rejestrację konkretnego polskiego telefonu z konkretną turecką kartą SIM w Turcji musimy zapłacić podatek. Rósł on od lat, ale od niedawna kwota jest zawrotna: aż 1500 lir! Na szczęście nie dotyczy to turystów, tylko osób które używają telefonu dłużej, min. 3 miesiące. Jeśli planujesz zostać w Turcji dłużej zastanów się nad zakupem telefonu w Turcji: z drugiej ręki albo jakiejś tureckiej marki (są całkiem przyzwoite), lepsze to niż płacenie podatku :)
I to już chyba wszystkie informacje które chciałam Wam przekazać. Na koniec przypominam, że ceny i oferty pakietowe w Turcji wciąż dynamicznie się zmieniają, więc jeśli ktoś z Was dotrze do tego wpisu za jakiś czas i będzie miał ochotę podzielić się jakąś nową fajną promocją czy pakietem, albo innymi uwagami dotyczącymi internetu w Turcji – koniecznie proszę o zostawianie komentarzy!
Jeśli podobał się Tobie ten wpis i uważasz, że jest on pomocny, puść go dalej w świat, udostępnij znajomym! Będę wdzięczna :)
Zapraszam też do lektury innych wpisów z cyklu Poradnik Turysty
21 komentarzy
Ja 2 lata temu kupiłam w Turcji telefon, taki zwyczajny bez bajerów tylko do rozmów i sms ( jeszcze z klapką). Dwa sezony go używałam z turecką kartą sim, a w tym sezonie mi go zablokowano. 2 miesiące temu działał bez zarzutów, a w sierpniu przestał. Myślałam z początku, że może nie mam już kasy na koncie, że wszystko wygadałam, ale jak się okazało został on zablokowany. Poszłam do vodafone ( bo akurat mam w ich sieci kartę) no i odblokowano mi go za 30 TL. Powiedzieli, że to złożony problem, nie umieli wytłumaczyć dlaczego ani po angielsku, ani po turecku. Nie wiem o co chodzi w takim razie.
A co do internetu to z TTNet wifi da się też korzystać za darmo. Trzeba być tylko upartym trochę ;) Faktycznie wyświetla się strona do logowania i płacenia, ale gdy się popróbuje kilka razy a to anulować, albo pominąć tę opcje, to koniec końców się człowiek połączy za free :) Przetestowałam np. w okolicach tego parku z huśtawkami albo w okolicach MCDonalda. Co prawda szybkość internetu nie jest wtedy jakaś oszałamiająca i nie zawsze wszystkie strony się ładują, ale do korzystania z FB, Whatsapp, Viber czy obierania/wysyłania meili starczy :)
Ha, dobrze wiedzieć (odnośnie tego ttnetu ) :))
A co do „zablokowania telefonu” – wydaje mi się że nie chodziło o zablokowanie samej komórki, tylko coś innego związanego z samym kontem. Może długo nie doładowywałaś kasy na konto, i dlatego (oni wcześniej przysyłają po turecku smsy ostrzegawcze), albo coś tego typu. Gdyby zablokowany był telefon jako sprzęt, to 30 TL nie wystarczyło by na jego ponowne wskrzeszenie ;)) Tak mi się wydaje.
Pozdrawiam!
No właśnie ładowałam konto zawsze jak byłam w TR (kilka razy w roku),a gdy wiedziałam że dłużej mnie nie będzie to zostawiałam tel. przyjacielowi i on doładowywał. Tym razem w czerwcu był załadowany i w sierpniu już nie chciał działać.To dla mnie wielka zagadka czemu.Żadnych smsów właśnie nie było a konto ważne do 2.01.16
Ciesze sie ze wpis sie przydal :) :)
Rozważałam właśnie zakup karty z Internetem na lotnisku – zawsze albo przylatywałam na ultra krótko albo na znacznie dłużej i zwyczajnie kupowało się router do mieszkania ;-) Dzięki za ten wpis, bo dzięki temu wiem, z czym to się je i czego szukać :-)
Nie ma za co! Tak w ogóle to czytam Twojego bloga! :)
Router tutaj może się opłacać zależnie od długości pobytu.
Aaaa, bardzo mi miło! :D
Na cztery tygodnie jakoś tego nie widzę, chociaż przydałoby się w miarę szybkie łącze. I tu trochę sprawa się komplikuje, no bo jak tu mieć szybkie łącze bez routera? :D Ale będę kombinować. Ewentualnie zostanę przy kartcie z 2GB i Internet ograniczę do minimum. Że niby podwójne wakacje – i zmiana otoczenia, i codziennych nawyków ;-) Ale jak ja miesiąc wytrzymam – tego nie wiem ;-)
Możesz kupić mały router pod usb, z pakietem internetu w cenie. Spokojnie to jest do zrobienia ale nie mogę teraz na szybko znaleźć cen w internecie, nie są to może super tanie kwoty ale przy sporym używaniu netu i potrzebie dostępności to dobra opcja. Mój kolega kupował taki modemik z pakietem internetu z Vodafone w zeszłym roku i używał 2 miesiące, oni mają fajne rozwiązania a zawsze jak limit się wyczerpie to można dokupić. Tylko w salonie trzeba podkreślić że chcesz bez faktury tylko na miesiąc w formie pre-paid, bo zazwyczaj z automatu proponują na 2 lata. No chyba że będziesz stacjonarnie w 1 miejscu i tam będzie wifi :) Gdzie planujesz być?
To jest bardzo dobry pomysł! Sprawdzę na pewno, bo to może być najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.
Zjadę na Riwierę. Przeglądam właśnie oferty mieszkań i – z tego co widzę – te, które mnie najbardziej interesują, są w okolicy Mahmutlar lub nawet w samym centrum Alanyi. Ewentualnie Avsallar, bo tam też mam jedno upatrzone, a że mieszkałam w tamtej okolicy kilka lat temu, to sentyment mnie tam ciągnie ;-) Także na pewno te rejony. Ale że trzeba jeszcze zgrać z biletami lotniczymi (których jeszcze nie mam, a jakże), to mieszkanie jest jeszcze nieklepnięte. Ale już wiem, że na pewno przypadnie na sierpień, więc lada dzień wszystko będę załatwiać – bo i nie ma zbytnio na co czekać ;-)
No to bardzo blisko mnie! W razie czego zapraszam do centrum Alanyi na kawkę :) W razie jakbym mogła jakoś pomóc pisz na priv ;)
Dziękuję za ten wpis! Ostatnio miałam ze sobą polską kartę SIM i nigdy więcej nie popełnię tego błędu. Musiałam zapłaci 200 zł za rzekome podłączenie się do internetu (mimo iż korzystałam tylko z WiFi a resztę opcji miałam poblokowaną, aby na pewno nie pobierało internetu) nie mówiąc już o smsach i rozmowach. Mam jeszcze tylko pytanie dotyczące blokady telefonu – jeżeli lecę na tydzień na wakacje, kupię kartę sim i włożę do mojego telefonu i będę z niej korzystac, zablokują mi telefon po 2 tygodniach, czyli za rok jak pojadę to albo muszę z nowym telefonem, albo wtedy zapłaci za rejestrację, tak? Bo jak kupię nową kartę sim to tak czy owak ona nie zadziała?
A jak wrócę do Polski i włożę swoją kartę to będzie nadal tak samo działac?
Wolę się upewnic :)
Z Polską to nie ma żadnego związku, to znaczy w ogóle nie wpływa to na to jak działa telefon polski z polską kartą SIM, niezależnie od tego czy w Polsce, czy w Turcji. Za to jak włoży się do polskiego telefonu turecką kartę, to już różnie może być. :) Z tego co wiem wiele osób mi mówi że telefon się nie blokuje ostatnio przez dłuższy czas, więc 2 tygodnie powinno się udać bez problemu i bez blokowania. A gdyby zablokowali jednak, to w kolejnym roku albo nowy telefon, albo kasa za rejestrację. Ale mam nadzieję że nie zablokują :)
Cały blog super. Uwielbiam to. Mam nadzieję że starczy Ci sił na jego prowadzenie. Zachęca aby tam wrócić ponownie i pozwiedzać to co się przegapiło za pierwszym razem. Pozdrawiam serdecznie.
Cieszę się! Mam nadzieję że będę go prowadzić jeszcze długo :) Pozdrawiam!
Świetny artykuł. Dużo mi rozjaśnił. Jadę do pracy na sezon i temat używania telefonu podłożonego do sieci jest dla mnie kluczowy. W związku z tym mam pytanie. Czy od czasu napisania Twojego wpisu na blogu w 2015 r. Coś się w kwestii rejestracji urządzeń zmieniło? Pozdrawiam
Nie, rejestracja nadal jest obowiązkowa jeśli chcesz dłużej korzystać z polskiego telefonu w Turcji. Podatek to 160 lir.
Dziękuję
Witajcie ja mogę z czystym sumieniem polecić firme z łodzi simglob bez podawania paszportów i innych ceregieli .Kupiłem karte na której było 20 gb wszystko chodziło bez problemów.Jeszcze historia kolesia co kupił kartę na lotnisku i okazało sie że miał simlock i mógł ta kartą sobie w cymbergaja pograć. Jasne że taniej na lotnisku lub butiku ale w Polsce bezpieczniej i pewniej
Pozdrawiam
Brawo, kupiłeś kartę Vodafone’a, przepłacając za nią 100% ;-)
Witam,
Wybieram się do Turcji do miejscowości SIDE i potrzebuje skorzystac z Internetu w Laptopie.
Mam wbudowany modem, więc do Laptopa potrzebuje tylko karte SIM tureckiego operatora włożyć.
Proszę o informację czy aby przez 10 dni korzystać ale nie z telefonu, ale tylko Internetu to też muszę rejestrować i płacić w urzędzie skarbowym Podatek?
Pozdrawiam
Paweł.
Karta działa bez rejestracji 3 miesiące
Comments are closed.