Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2019

Ponieważ dostaję dużo zapytań od turystów odwiedzających Alanyę i okolice o różne praktyczne sprawy, postanowiłam – z początkiem sezonu letniego – rozpocząć nową serię wpisów na blogu pod dumnym tytułem „Poradnik turysty” . Będzie o tym co robić, co jeść, jak się poruszać w Alanyi i okolicach – oczywiście z mojej (skrzywionej) perspektywy alanijskiej ekspatki.
Wszystkie wpisy w tej serii znajdują się tu: Poradnik turysty

Zaczynam od komunikacji, bo ostatnio nastąpiło w temacie kilka zmian, a wieści głoszą, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej.

Dolmuş czy City Bus?

Alanya jest jednym z miast tureckich, w których zwariowany dolmuş (czytaj: dolmusz) ustąpił miejsca cywilizowanym autobusom miejskim. Całe miasto zostało oplecione siatką połączeń oznaczonych numerami, natomiast dolmusze „wyrzucono” poza obręb miasta – kursują pomiędzy miejscowościami wokół Alanyi i nadal działają według znanych tylko sobie zasad, nie mogą bowiem wjeżdżać do centrum. Autobus miejski od dolmusza różni się tym, że posiada numer, tablicę z wypisaną trasą, której kierowca przestrzega (co w przypadku dolmuszy nie jest takie oczywiste).

Ponadto wysiadanie i wsiadanie jest możliwe tylko na przystankach (w dolmuszach można wysiadać i wsiadać wszędzie :)

Do autobusu miejskiego wsiadamy przednimi drzwiami, kupujemy przejazd u kierowcy, wysiadamy tylnymi drzwiami po uprzednim naciśnięciu czerwonego przycisku (są one rozmieszczone w różnych miejscach całego pojazdu). Od niedawna miejskie busy w Alanyi zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązania takie jak ekrany LCD wyświetlające aktualne położenie autobusu na mapie Alanyi, jest też komunikat informujący o zbliżającym się przystanku – w dolmuszach rzecz nieznana.

Płatność za przejazd: gotówką czy kartą? 

Kentkart. Prawda, że ładna? :)

Ostatnią ale najważniejszą rzeczą jest opłata za przejazd.

Gotówka

W przypadku płatności gotówką temat jest niezwykle prosty. Wsiadasz przednimi drzwiami, płacisz u kierowcy gotówką, w przypadku autobusów miejskich 3 TRY za przejazd. Cena przejazdu jest stała, niezależnie od linii i ilości przejechanych przystanków. Nie dostajesz biletu ani potwierdzenia (proszę się nie dziwić :))

Kentkart w Alanyi

Od jakiegoś czasu miejskie autobusy w Alanyi mają system płatności: kentkart.

Kupujesz kartę miejską i doładowujesz ją w wybranych punktach w mieście (sklepach, marketach, kioskach) dowolną sumą pieniędzy na zasadzie prepaid. Po wejściu do autobusu następuje „odbicie” karty poprzez przyłożenie jej do elektronicznego czytnika obok kierowcy (i odjęcie kwoty za przejazd). Taki sposób płatności dostał preferencyjne warunki: kupując przejazd i płacąc gotówką kosztuje on 3 TL, natomiast korzystając z kentkarty – 2.5 TL. Dzieci do 12 lat płacą połowę, maluchy do 5-6 lat nie są liczone.

Korzystanie z kentkarty jest stosunkowo wygodne i szybkie (nie ma grzebania po kieszeniach w poszukiwaniu drobniaków), a co więcej można odbić przejazd nie tylko dla siebie, ale także dla współtowarzyszy podróży.

Na marginesie, kentkart to system obecny także w wielu innych tureckich miastach (m.in. Istanbul, Izmir, Antalya), wszędzie oczywiście trzeba nabyć kartę dla danego miasta (np. istanbulkart), i wszędzie zasady są podobne.

Rozkład i trasy autobusów miejskich w Alanyi

Na koniec ważna kwestia odnośnie samych tras autobusów miejskich w Alanyi. Wyszukiwarka rozkładów znajduje się tutaj: http://www.alanyalovers.com/tr/alanya-ozel-halk-otobusu-saatleri/ (naprawdę wstyd, że urząd miasta nie ma oficjalnej strony z rozkładem…)

Z rozwijanego menu po lewej wybieramy interesującą nas linię. Pojawia się tabelka z rozpiską.
Hafta içi to Dni Powszechnie, Cumartesi – Sobota a Pazar – niedziela.
Zazwyczaj autobusy kursują co 10-15 minut od godziny 6:30 rano do 23:00. W szczycie sezonu dłużej – bo do 2:00 w nocy, ale zawsze warto po prostu zapytać kierowcy (nawet na migi pokazując zegarek/telefon).

Po Alanyi kursuje 21 linii autobusowych. Jakim warto się przyjrzeć? Z perspektywy turysty najważniejsze linie, kierunki i przystanki to:

  • Nr 1 lub 101: Kursuje praktycznie wzdłuż całej ulicy Atatürka, od plaży Ulaş przy wjeździe do miast, wzdłuż plaży Kleopatry, przez Oba i Tosmur, aż do dzielnicy Kestel na wschodzie. Jeśli chcecie wysiąść w centrum miasta wysiadacie na przystanku Cuma Pazari (Centrum). Znajduje się tam także tzw. piątkowy bazar. Na tym przystanku wysiądziecie także aby dojść do portu i tzw. nocnego życia :)
  • Nr 2 lub 202: Jedzie równolegle do linii 1/101, ale „górą”, czyli tak zwaną ulicą 25-metrów. Startuje w Kestel i kończy trasę przy wjeździe do Alanyi w okolicach plaży Kleopatry. Jeśli Wasz hotel jest na trasie tego autobusu bez obaw można jechać właśnie nim do centrum i po prostu „zejść” w dół w kierunku morza, by dotrzeć do portu, ulicy Ataturka czy plaży.
  • Nr 4: Kursuje na wzgórze Kale przez początek Plaży Kleopatry i Jaskinię Damlatas.
  • Nr 8: Kursuje na taras widokowy na Górach Taurus zwany Seyir Terasi.
  • Nr 10: Kursuje na rzeczkę Dimçay, gdzie znajdują się restauracje na rzece (dobre na ucieczkę od upalnego lata)

Wszystkie te autobusy (poza 2) możecie złapać z rejonu ulicy Ataturka (niedaleko Burger Kinga w Alanyi). Najlepiej po prostu kogoś zapytać (np. w sklepie) skąd odjeżdża dany autobus, jeśli będziecie mieli wątpliwości.

Mam nadzieję, że ten wpis był pomocny. Jeśli tak, udostępnijcie go znajomym którzy wybierają się do Alanyi :)

Udanego zwiedzania Alanyi autobusami!