MATERIAŁY DO NAUKI JĘZYKA TURECKIEGO

Chcecie uczyć się języka tureckiego. Jest Was coraz więcej. Czy zasługę należy przypisać tureckim serialom? A może po prostu znajomość tureckiego w dzisiejszym świecie wydaje się bardziej opłacalna niż kiedyś? Nie potrafię sama odpowiedzieć na to pytanie. Dostaję jednak bardzo dużo zapytań o sposoby na naukę tureckiego, jakieś triki, metody, a w ogóle idealnie by było, żebym to ja zaczęła nauczać! :) Co dla mnie jest absurdalne, sama bowiem jestem samoukiem i codziennie mówiąc po turecku popełniam setki błędów. Zresztą po każdym moim filmie czy wpisie związanym z nowymi słówkami czy zwrotami dostaję komentarze prostujące moje pomyłki albo akcent.

Mimo to, po turecku mówię, po turecku myślę i działam. Ba, nawet w snach bywa, że mówię po turecku (o ile sen dzieje się w Turcji rzecz jasna :) I wydaje mi się, że w tym codziennym życiu wychodzi mi to całkiem nieźle. O tym zresztą będzie mój najnowszy film na kanale YouTube (mam nadzieję, Drogi Czytelniku, że już mój kanał subskrybujesz i oglądasz filmy :))

Tymczasem dzisiejszy wpis pojawia się, wreszcie, także w odpowiedzi na Wasze prośby i zapytania. Pytacie bowiem o materiały do nauki języka tureckiego. Samodzielnie, w domu. Kiedyś dodałam wpis na Facebooku z prośbą, abyście podrzucili mi swoje sprawdzone źródła. Wciąż pojawia się bowiem coś nowego, a ja nie mam czasu już tego śledzić. No i miejsca, z których korzystałam tych wiele lat temu, kiedy wytrwale studiowałam w domu turecki, to tylko mały procent tego, co można znaleźć dzisiaj.

Zapraszam zatem do przejrzenia poniższej listy utworzonej wspólnie z Wami. Starałam się umieścić tutaj bezpłatne źródła – płatne to żadna filozofia, kursów języka tureckiego zarówno online jak i stacjonarnych jest już bardzo dużo i łatwo je znaleźć w przeglądarce czy na Facebooku.
Zdaję sobie sprawę, że ta lista jest niedoskonała. Jeśli chcesz coś dopisać – koniecznie napisz komentarz pod niniejszym tekstem, dodam Twoje sprawdzone źródło do listy, niech służy innym :)

Materiały do nauki języka tureckiego – ściąga

Testy

Zanim zaczniemy naukę, o ile nie jesteśmy całkowitym początkującym, warto abyśmy zrobili test i sprawdzili jaki jest nasz poziom. Poniżej kilka przykładowych stron:

Oficjalny test tureckiego dla obcokrajowców „Türkçe yeterlik sınavı”

Test Turkish language center 

Test Languagecourse.co.uk

Test znajomości słownictwa

Kolejny orientacyjny test


Strony www, lekcje, darmowe kursy tureckiego online

Kurs tureckiego na uniwersytecie Anadolu

Gry językowe i mini lekcje turecko-polskie

Polska strona do nauki tureckiego

Kolejna polska strona o tureckim

Gramatyka wyjaśniona po angielsku – z tej strony ja się uczyłam :)

Turkish Class – tutaj też się uczyłam

Kolejny mini kurs języka praktycznego

Słownik sufiksów – czyli coś co bardzo nam ułatwi naukę tureckiego (niestety z tłumaczeniem na angielski, ale można załapać schematy)

Turkcede – kolejny mini kurs

Turkish Class 101 – i jeszcze jeden, całkiem zgrabny kurs


Aplikacje na telefon

Aplikacji do nauki tureckiego na telefon jest sporo i powstają wciąż nowe. Jedne są lepsze, inne gorsze. Poniżej polecę kilka, ale wszystkie możecie przejrzeć np. tutaj (na Androida), większość z nich też ma wersje na iPhone.

Mondly Turkish

Duolingo

Teach Yourself Turkish

Memrise

Babbel

Tiny Cards – karty do nauki słówek


Kanały video do nauki tureckiego

Learn Turkish with Turkish Class 101 

So Turkish

Easy Turkish – miniseria, dla nieco bardziej zaawansowanych

Nauka przez seriale – strona z tureckimi serialami z polskim tłumaczeniem

Polskojęzyczny filmik z najważniejszymi tureckimi słowami

Kanał z polskimi lekcjami, dawno nie aktualizowany


Książki do nauki tureckiego

Z książkami miałam kłopot, bo mam wrażenie że niewiele ich się ukazało na polskim rynku. Sama korzystałam tylko i wyłącznie z podanej niżej książki Majdy, która jest bardziej teoretyczna. Słyszałam jednak, że seria „Turecki nie gryzie” jest dobra.

  • Turecki nie gryzie! (Książka + CD Audio) Innowacyjny kurs od podstaw. Aktywna nauka słownictwa i gramatyki za pomocą ćwiczeń
  • Turecki Kurs podstawowy (Książka + 2 x Audio CD)  1500 najważniejszych słów i zwrotów, gramatyka, ćwiczenia, dialogi, ciekawostki.
  • Turecki Kurs podstawowy (E-book + nagrania mp3) 1500 najważniejszych słów i zwrotów, gramatyka, ćwiczenia, dialogi, ciekawostki.
  • „Gramatyka języka tureckiego” autorstwa turkologa Jerzego Majdy.

Słowniki online polsko-tureckie

Pratik sözlük

Słownik Tureng

i niezawodny słownik Google


Ciekawostki językowe

Bo nauka języka to nie tylko gramatyka czy wkuwanie słówek, ale także językowe zabawy. Poniżej to, co udało mi się znaleźć lub sama korzystałam:

Przysłowia tureckie

Tu również przysłowia

Najczęściej używane przysłowia

Krótkie wierszyki – łamańce językowe

Również tutaj łamańce językowe

Aplikacja na Android z przysłowiami i ich angielskim tłumaczeniem 


Przypomnę też, że na moim blogu ukazały się następujące wpisy i materiały o nauce tureckiego:

Wszystkie wpisy na ten temat znajdziesz tutaj.

Serię Alfabet tureckich pojęć znajdziesz tutaj (niebawem kontynuacja, ale chyba w innej wersji… co powiecie na filmy? :))

Moje podcasty do odsłuchania o tym jak ja nauczyłam się tureckiego i jakie popełniamy błędy

Lista językowych łamańców

Podstawy tureckiego – czyli półżartem półserio wpis o tym jak udawać, że świetnie znasz turecki – ten wpis znalazł się potem w książce


To co, teraz pozostaje się już tylko uczyć! :)