Słuszna porcja tureckich mężczyzn, Dzień Kobiet, turecki facet, tureccy mężczyźni

Pisywałam na blogu sporo o kobietach. O kobietach ładnych i kobietach dobrych. Pisałam też ogólnie, albo z okazji Dnia Kobiet. A poza tym przecież cały ten blog tworzony jest przez kobietę, i Turcję także kobiecym okiem oglądam, a mężczyźni pojawiają się tu zazwyczaj… jako element dekoracji.

Obiecywałam już dawno temu jakiś przegląd, zestawienie, ranking fajnych, atrakcyjnych tureckich mężczyzn. Obiecanki-cacanki. Widocznie miałam klapki na oczach nałożone przez mojego tureckiego przecież partnera, bo wydawało się zawsze, że taki ranking powinien wyglądać tak:

  1. Król Pomarańczy

Koniec rankingu.

Jednak po tylu latach związku zdołałam już odpiąć moje kajdanki wyobraźni od tureckiego kaloryfera i dostrzec, że lista mogłaby wyglądać zupełnie inaczej :)
Oczywiście żarty żartami. Tak naprawdę, to przez lata pobytu w Turcji w mojej głowie niepostrzeżenie tworzyła się lista takich fajnych facetów, na których widok w telewizji mówię po prostu:

Ooo.

I pławię się następnie w ich intelekcie, poczuciu humoru czy też innych walorach przez następnych kilka minut, zanim nie zajmie mnie inna aktywność.

Z okazji zatem jutrzejszego Święta będzie trochę przewrotnie, czyli tak jak Skylar lubi najbardziej. Nie o kobietach, tylko o mężczyznach. I to nie byle jakich, bo sporządziłam mam nadzieję dość zróżnicowaną listę mądrych, kreatywnych, jak i dobrych, a niektórych także smakowicie atrakcyjnych – takich, które my, kobiety – chętnie byśmy poznały :)

Bo nie chodzi wcale o wygląd, ale także, a może przede wszystkim, inne walory. Kolejność dowolna, tym się nie sugerujcie. Inspirowałam się nie tylko własnym gustem, ale także ogłoszonymi niedawno wynikami rankingu magazynu GQ Türkiye na „Mężczyznę roku” w Turcji (Man of the Year). Weźcie też pod uwagę fakt, że jestem damą po 30-tce (no dobra, może nie damą, ale na pewno po 30-tce), więc wymienieni tutaj panowie mogą nie być odpowiednimi kandydatami do ręki dziewczyny 20-letniej, raczej kandydatami do gry w golfa z ich ojcami. Ale i tak miło popatrzeć :)

Oglądajcie, czytajcie, komentujcie i udostępniajcie koleżankom (i kolegom?).

Aha, uwaga dla miłośniczek seriali: jak wiecie nie jestem ich wielką fanką (oglądam jakoś 1-2 na rok), więc jest tu tylko jedna serialowa gwiazda, ale za to zasłużona. Proszę nie robić mi w komentarzach wyrzutów: „Co to za zestawienie bez aktora X z serialu Y?!” ;)


Słuszna porcja tureckich mężczyzn

Oğuz Haksever

Tureccy mężczyźni

Oğuz Haksever

Rocznik 1957, turecki dziennikarz TV, korespondent, wydawca, producent telewizyjny. Studiował w Turcji i USA. Nazwisko „Haksever” (przetłumaczyć można jako „szczery”) zobowiązuje, bo znany jest z prawdziwego zaangażowania w walkę o rzetelność mediów, zresztą uczy dziennikarstwa na jednym z uniwersytetów. Pięknie wysławia się po turecku; dwukrotnie otrzymał nagrodę dla Najlepiej Mówiącego po Turecku Dziennikarza, regularnie dostaje wiele nagród dziennikarskich. Prawdziwy przykład do naśladowania. Bardzo lubię jego wspólne programy z Mehmetem Barlasem (również bardzo dobrym dziennikarzem), jak i serię telewizyjną „O An” przedstawiającą najciekawsze zdjęcia z Turcji i świata okraszone jego refleksyjnymi komentarzami.

Mert Fırat

Mert Fırat

Ależ ja lubię tego chłopca i jego sympatyczny głos! Znam go głównie z serii reklam telewizyjnych banku, gdzie występuje razem z Cemem Yılmazem (o nim niżej), ale zdaję sobie sprawę, że jest dość rozchwytywanym aktorem filmowym i teatralnym oraz scenarzystą. Grał m.in. w filmie „Sen motyla”, a w teatrze w „Testosteronie” (tak, tym „naszym”). Laureat nagród na wielu tureckich festiwalach filmowych. Pochodzi z Ankary, rocznik 1981. Ma 181 cm wzrostu! Niestety ma dziewczynę :) Ale mimo to podaję jego instagram: @mert_firat

Serdar Kılıç

Tureccy mężczyźni

Serdar Kılıç

Rocznik 1969. Szkoleniowiec, trener motywacyjny, specjalista od sportów górskich, ale przede wszystkim „Człowiek Natury” (Doğadaki İnsan) – tak nazywa się jego aktualny program w państwowej telewizji TRT (choć takich serii telewizyjnych wyprodukował już kilka). Serdar relacjonuje tam swoje wyprawy w „głuszę”, i pokazuje survivalowe sztuczki tureckim odbiorcom, starając się przypomnieć bliskość człowieka i natury. Zainteresowania przejął po rodzicach, pochodzących z Kaukazu. Serdar podróżował także po świecie zwiedzając m.in. Patagonię, Saharę, Nową Zelandię. Kilkanaście lat temu stworzył Camp Wolftrack – obóz survivalowy dla młodzieży do 16 lat, gdzie uczy pewności siebie, wrażliwości na naturę i samodzielności.
Kanał Serdara na Youtube: tutaj.

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ [źródło: ntv.com.tr]

Rocznik 1983. Aktor serialowy i model. Laureat tegorocznej nagrody „Mężczyzna Roku” w kategorii Najlepszy Aktor. Jestem bardzo zaskoczona, bo szukając informacji o nim znalazłam polską wersję jego strony na Wikipedii!  Także wiele nie muszę tłumaczyć, wszystko sami przeczytacie :) Pamiętam go jeszcze jako nieopierzonego młokosa, kiedy przerzucałam w poprzednich latach kanały telewizyjne, ale trzeba przyznać że ostatnio trochę się wyrobił i zasłużenie należy do grona najszykowniejszych Turków. Nie jest zupełnie w moim typie, ale w serialu „Cesur ve Güzel” wygląda całkiem nieźle.
Acha, gdyby ktoś pytał: w zeszłym roku się ożenił :)

Nusret Gökçe

Nusret Gökçe, źródło: wd.thaibuffer.com

Prawdopodobnie najsłynniejszy turecki kucharz świata :) A na pewno najbardziej znany dzięki swojemu specyficznemu gestowi krojenia i solenia mięsa (salt-bae), który obiegł social media na całym świecie i stał się popularnym memem z milionami wyświetleń.
Rocznik 1983, syn górnika, wychowany na wschodzie Turcji jako jeden z pięciu braci. Z braku środków finansowych rzucił studia, zaczął pracować u rzeźnika. 10 lat temu postanowił założyć własną restaurację, za ostatnie środki i dzięki pomocy znajomych udało mu się wyjechać do Argentyny, gdzie przez 3 miesiące szkolił się w temacie przyrządzania mięsa. Następnym jego celem była Ameryka – wizy odmawiano mu 3 razy, za czwartym przeczytał urzędnikom kilka artykułów, które w międzyczasie o nim napisano – wizę dostał. Dziś jest współwłaścicielem sieci restauracji z oddziałami na całym świecie. Nazwa to Nusr-et co jest grą słów (et to mięso). Stołują się u niego gwiazdy Hollywood, arabscy szejkowie i biznesmeni. Leonardo Di Caprio powiedział o nim „Jesteś kandydatem na Oscara w 2017 roku” :)
Ma niezwykle popularne konto na instagramie (@nusr_et), które sama obserwuję i zrywam boki ze śmiechu na widok jego dowcipnych opisów.
Jest mistrzem autokreacji, uwielbia bawić się swoim wizerunkiem.

Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan

Rocznik 1967, świetny aktor teatralny i filmowy, reżyser, także poeta kurdyjskiego pochodzenia, którego mogliście widzieć np. w filmie „Pewnego razu w Anatolii”, albo „Sen Motyla”.
Wspierał młodych twórców komediowych w bardzo popularnej serii telewizyjnej „Çok güzel hareketler bunlar”, gdzie występujący aktorzy komediowi odbierali na żywo, od siedzącego pośród widowni Erdoğana, uwagi reżyserskie. Cała jego rodzina to artyści (począwszy od żony aktorki, ale także brat Mustafa, który jest twórcą słynnej grupy tanecznej „Ognie Anatolii” i Deniz, muzyk). Otrzymał wiele nagród, m.in.  w 2014  roku nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego zwaną „australijskim Oscarem”.

Kaan Bergsen

Kaan Bergsen. Źródło: www.istanbul.com

Nie potrafię powiedzieć o nim wiele, informacje o sobie w sieci dawkuje dość skąpo. Mam jednak wrażenie, że to Prawdziwy Hipster Made in Turkey (tylko wyjątkowo bez brody, ale za to z wąsem), król hipsterów. Zresztą laureat nagrody dla Najbardziej Stylowego Turka Roku. Współtwórca modnej kawiarni Petra Roasting Co. w Stambule, sporo podróżuje, zdaje się, że także studiował za granicą. Ma bardzo ciekawego ale – toż to żadne zaskoczenie – hipsterskiego instagrama: @kaanbergsen

Barış Arduç

Barış Arduç, źródło: gc.com.tr

No dobrze, nie będę taka, zrobię wyjątek w liście dla drugiego aktora serialowego, bo jest całkiem słodki. To zresztą chyba najmłodszy mężczyzna w zestawieniu, rocznik 1987.
Aktor, prezenter, model, reżyser. Urodzony w Szwajcarii w rodzinie albańskich imigranów. Został wybrany Mężczyzną Roku 2016. Jest znany i ceniony nie tylko za wygląd :) ale także działalność dobroczynną; angażuje się w wiele inicjatyw, jest Ambasadorem Dobrej Woli w organizacji „Życie bez raka” w Turcji.

Nevzat Aydın

Nevzat Aydin, source: businessinsider.com

Bo mózgi też są sexy :) Rocznik 1976, przedsiębiorca internetowy, mentor, „anioł biznesu” (wspiera ciekawe inicjatywy biznesowe). Studiował w Stambule, MBA robił w San Francisco – nie dokończył tych studiów, wrócił do Turcji i założył obecnie największy i najstarszy portal do zamawiania jedzenia online w Turcji, Yemek Sepeti. Niedawno zresztą sprzedał go zagranicznemu udziałowcy za – bagatela – 589 mln dolarów (!), a sam został jego CEO. Co istotne, Aydın podzielił się profitem z 114 pracownikami firmy, przekazując im w sumie kwotę 27 mln. Dwukrotnie pojawił się na pierwszym miejscu listy „40 poniżej 40” magazynu Fortune.

Serkan Çağrı

Serkan Çağrı

Jeden z moich pierwszych tureckich ulubieńców. Uśmiechałam się do Serkana w telewizorze już w roku 2007 :)
Rocznik 1976, muzyk klarnecista i nauczyciel, wychował się w muzycznej rodzinie. Bardzo popularny od lat w tureckiej telewizji, ale nie tylko. Wydał wiele własnych płyt jak i wspólnie z innymi muzykami, koncertuje w ramach rozmaitych projektów. Tu można zobaczyć jego nagrania: Youtube

Murat Boz

Murat Boz, źródło: sozcu.com.tr

Jeden z popularniejszych piosenkarzy tureckich, reprezentuje godny rocznik 1980. Pochodzi znad Morza Czarnego i niemal od dziecka rozwija swoje muzyczne talenta. Zaczynał śpiewając w chórkach u Tarkana, potem jego kariera nabrała rozpędu, wydał wiele płyt, jest lubianym muzykiem popowym. Obecnie występuje jako jeden z jurorów w tureckiej wersji programu The Voice.

Engin Atsür

Engin Atsur

Koszykarz uznawany za jednego z najprzystojniejszych sportowców w Turcji. Jego mama jest Niemką. Rocznik 1984, grał w USA w drużynie uniwersyteckiej, następnie w wielu klubach tureckich, a obecnie w Niemczech. Jest członkiem tureckiej reprezentacji.

Saffet Üçünçü

Saffet Üçünçü

Dziennikarz motoryzacyjny. Z wykształcenia inżynier, pracował w wielu dużych firmach motoryzacyjnych i do telewizji trafił przypadkiem. Z pasją i znawstwem opowiada zarówno o samochodach jak i motorach, relacjonuje wszelkie ważniejsze targi motoryzacyjne na świecie, ma miły głos, dobrze się ubiera i fajnie wygląda :)

Cem Yılmaz

Cem Yilmaz, źródło: karnaval.com

Najpopularniejszy turecki komik, aktor, reżyser, muzyk. Rocznik 1973. Karykaturzysta, z niesamowitą zdolnością przeobrażania się w role. Ze swoimi pokazami stand-up występuje nie tylko w Turcji ale i za granicą (np. w USA). W jednym z projektów dwukrotnie dyrygował turecką orkiestrą symfoniczną, przykładając się do promocji tego rodzaju muzyki w Turcji. Występował w wielu reklamach, które dzięki niemu biją rekordy popularności. Jest najpopularniejszym Turkiem na Youtube, ma ponad 2 miliony subskrybentów (kanał Youtube).
Jest rozwiedziony, jakby kto pytał ;)

Caner Eler

Caner Eler

Rocznik 1980, dziennikarz sportowy tureckiego Eurosportu, specjalizuje się w kolarstwie, wyróżniony nagrodą Mężczyzny Roku 2016 jako Źródło Inspiracji. Caner kilkanaście lat temu chorował na raka kości; po wielu latach walki o powrót do zdrowia zdecydował się amputować jedną nogę, co pomogło mu wyzdrowieć. Wiele lat poruszał się na wózku, dziś chodzi dzięki protezie. Bez skrępowania opowiadał Turkom o swojej walce z chorobą, depresji po amputacji nogi, mocnemu postanowieniu, że będzie chodził.


I co Wy na to?
Który z wymienionych panów to Wasz faworyt, a może chciałybyście kogoś dopisać? Tak, wiem kogo. Tak naprawdę znów muszę odstąpić od mojej anty-serialowej reguły, bo przecież taka lista nie ma kompletnie sensu bez tego pana:

 

Kenan Imırzalıoğlu

Prawda czy fałsz? ;)

Czekam na Wasze komentarze oraz żywą, babską i pełną emocji dyskusję na Dzień Kobiet :)