Nie przyjeżdżaj do Turcji

Ten wpis dedykuję wszystkim tym, którzy uważają, że do Turcji jechać nie należy. Wiem, że wśród czytelników tego blogaska takich osób jest może niewiele, ale jak donoszą moje wtyczki z lewa i z prawa, podobna myśl w narodzie ma się bardzo dobrze. Spokojnie więc można udostępnić ten wpis znajomym, aby poczuli się lepiej ze swoim przekonaniem. Ponadto tekst ten jest moją formą usprawiedliwienia się i przeproszenia. Wciąż tylko zachęcam do przyjazdu do Turcji, pokazuję jak tu jest wspaniale, pięknie i bezpiecznie, uspokajam i przekonuję. Bzdury! To wszystko jedna wielka ściema, która ma na celu reklamowanie mojego biura podróży, doskonale o tym wiecie. Robię kasę na Waszej naiwności!
Tak naprawdę do Turcji jechać nie warto, a przynajmniej na pewno nie w tym roku. Gdybym była na Waszym miejscu, na pewno bym nie pojechała. Wcale.

Dlaczego?

Nie przyjeżdzaj do Turcji w tym roku (albo wcale) – 11 powodów:

 1. Paskudna pogoda

  Latem jest strasznie gorąco i wilgotno. Nie da się wytrzymać! Wystarczy wyjść tylko spod prysznica by zaraz znów zacząć ociekać potem. Od klimatyzacji boli ucho, od zimnych napojów z lodem gardło, toż to jakaś tragedia! Za to woda w basenie i morzu jest ciepła jak zupa. Okropność. A kiedy miną już najgorętsze miesiące, zaczyna się kolejny stres: czy będzie padać we wrześniu? Jak jest w Turcji w październiku? Ile stopni ma woda w morzu? Czy można się opalać? Jakie ciuchy zabrać? Wertowanie stron z prognozami pogody i setki pytań zadanych na facebookowych grupach zdecydowanie nie są warte tego całego zamieszania.
  Bo co, jeśli trafimy na zachmurzenie? Cały pobyt zmarnowany!

 2. Zemsta sułtana

  Sułtanowie osmańscy nie dość że porywali nasze polskie kobiety do swoich haremów, to jeszcze zostawili w spadku paskudną „zemstę”. Co więcej tak złośliwą, że wystarczy rzucić się z apetytem na hotelowe jedzenie, obficie korzystać z all inclusive w połączeniu z polską, zakupioną na wolnocłówce wódeczką, i problem pojawia się od razu! A przecież nie przyjechaliśmy tu po to, by sobie odmawiać przyjemności, stopniowo przyzwyczajać się do flory bakteryjnej i jeść warzywa. Jak jacyś, za przeproszeniem, weganie…

 3. Turecka wiza kosztuje 20 dolców

  Przecież parę lat temu turecki premier obiecywał, że wizy dla Polaków zostaną zniesione! I co? Nic! Nadal musimy płacić i to na dodatek w dolarach, a nie złotówkach, jak normalni ludzie. Do tego te udziwnienia: płatność kartą przez internet, a nie jak człowiek, w okienku na lotnisku. Kiedyś było lepiej! Widać, że tym Turkom nie zależy na Polakach! Przecież Niemcy czy Rosjanie mają wjazd do Turcji za friko… a my – jak zawsze gorsze traktowanie!

 4. Trzeba mieć paszport

  Kolejna bzdura. Niemcy mogą wjeżdżać na dowód osobisty, a my, Polacy, musimy wyciągać ten zakurzony paszport z szufladki pod telewizorem?! Paranoja. Jak za komuny. Same utrudnienia.

 5. Turcja to muzułmański kraj

  Co oznacza tylko problemy. Począwszy od tego, że o piątej nad ranem śpiewa z meczetu muezzin, który wybudza wrażliwych ze snu, to na dodatek wyśpiewuje także w ciągu dnia. Alkohol drogi, a wieprzowinę trudno znaleźć; w hotelach podają tą zwiędłą mortadelę, tego się nie da jeść.
  Mimo, że my na urlopie w Turcji możemy chodzić ubrani jak chcemy i zachowywać się po naszemu, to jednak widok kobiet w chustkach powoduje dyskomfort. Biedne takie, zniewolone, grzeją się w tym upale, nawet do morza wchodzą w tych długich sukmanach…
  No i te meczety! Chciałby człowiek zwiedzić jeden czy dwa, ale przed wejściem też trzeba też się okutać jak nie przymierzając beduiński koczownik. Przesada.

 6. Podejście do dzieci

  Absolutnie niedopuszczalne. Turcy biorą na ręce nasze dzieci, całują, i szczypią w policzki. Robią sobie z nimi zdjęcia, zaczepiają w hotelach, kawiarniach i na plaży. Nie wiadomo co im po głowach chodzi… także kobietom, bo i one startują z łapskami do naszych pociech! Już nie mówiąc o tym, że pewnie rąk nie myli…

 7. Zbyt duży luz

  Wiadomo dlaczego nie chcą ich przyjąć do Unii Europejskiej… wyluzowani, nigdzie im się nie spieszy. Kiedy zapisujemy się na wycieczkę  i mamy zbiórkę o 9.10 to rozumiemy przez to 9.10 a nie 9.15, no nie?! W miejskich autobusach nie mają żadnych paragonów… jak sprawdzić, czy nie chcą nas oszukać? Może nas, turystów, kasują więcej za przejazd? A właśnie, ruch uliczny woła o pomstę do nieba. Chyba chcą nas wszystkich rozjechać!
  Podobnie z tymi hockami na bazarach. Cena w lirach, płacisz w euro, wydają ci w dolarach… bądź tu człowieku mądry. I to też, oczywiście – bez paragonu albo faktury. Nasza skarbówka by tu miała używanie!

 8. Wszędzie jest daleko

  Spróbuj coś w Turcji zwiedzić. Do Pamukkale 300 kilometrów, do Kapadocji 500. Na spływ pontonami 100 kilometrów, na lotnisko 120. Zresztą wszystko przereklamowane. Pamukkale wyschnięte a reszta to kupa kamieni i tyle. Do Stambułu nie ma autokarowych wycieczek z kurortów, mówią że tylko samolotem, bo to „tylko” godzina lotu! A spróbuj zwiedzić Stambuł w jeden dzień. To już lepiej nie jechać wcale, strata czasu. Na prawie każdy wyjazd w słynne miejsce trzeba się zrywać w środku nocy i tracić dni przeznaczone na plażowanie, a potem kilka godzin spędzać w autobusie. I co z tego, że klimatyzowanym. I co z tego, że drogi są dobre i dużo lepsze niż te polskie. Jest daleko? Jest.

 9. Turcy zabierają nam kobiety

  Co oni sobie myślą? Że można łapać nasze Polki na ciemniejszy kolor skóry i te wilgotne oczęta? Gadka szmatka, szybka piłka, i kolejna blondynka uprowadzona do tureckiego seraju. Naiwniaczki: nawet nie wiedzą, jak będą jeszcze gorzko płakać. Taki Turek jeden z drugim najpierw zbałamuci, a potem zakryje włosy i każe dzieci rodzić. Oczywiście jako druga albo trzecia żona! Nie raz to pokazywali w telewizji? Zazdrośni, agresywni poligamiści. No i muzułmanie! To jest najgorsze. Już sam ten punkt wystarczy, by do Turcji nie jechać!

 10. W Turcji panuje stan wyjątkowy

  Znów przedłużyli im stan wyjątkowy! Trzeba nosić przy sobie paszporty. Co prawda we Francji też jest wciąż stan wyjątkowy ale… Francja to Francja! Europa, wiadomo!
  Za to Turcja… Nigdy nie wiadomo, co tym Turkom do głowy przyjdzie i czy ten miły kelner z hotelu nie okaże się terrorystą albo chociaż radykalnym islamistą. Pewnie ich tam mnóstwo!
  Już raz ich trzeba było odpierać pod Wiedniem.
  Niby w regionie turystycznym jak dotąd nic złego się nie wydarzyło ale… zawsze może się wydarzyć! Na dodatek kiedy wychodzi się z hotelu nie widać żadnej policji! Można wsiąść do autobusu i tak po prostu, pojechać sobie do miasteczka! Podobnie na wycieczkach. Nie eskortuje nas żaden patrol, nikt nie kontroluje tych cholernych paszportów. Jedziemy sobie i – hulaj dusza, niech się dzieje co chce! To bardzo nieodpowiedzialne.

 11. Turcja uzależnia

  Słyszano o osobach, które były w Turcji nawet 24 razy. Dwadzieścia cztery, brzmi jak żart! Ludzie jeżdżą tam w każdy urlop i jeszcze się cieszą! Wrzucają do internetu swoje zdjęcia, że niby zadowoleni, że niby raj na ziemi. Akurat. To tylko po to żeby pokazać, że wszystko w porządku, żebyśmy nie powiedzieli im: „A nie mieliśmy racji?”. Jedna znajoma po powrocie z Turcji zaczęła się uczyć tureckiego. Inny kolega po 3 dniach pobytu w Stambule kupił czajnik, herbatę, i teraz codziennie ją sobie parzy po turecku.
  Nie szkoda im czasu?
  Z kolei ktoś jeszcze wyjechał w podróż do Turcji samochodem! I to na Wschód! A znajome małżeństwo z Polski kupiło nad tureckim morzem mieszkanie!

  Chyba upadli na głowę. A to wszystko dlatego, że wyjechali tam raz, drugi… oszaleli i stracili rozum. Turcy, spryciarze, tylko korzystają. Zapraszają do domu, uśmiechają się, dają dobre ceny, i mówią że kochają Polaków. A to przecież dla kasy!
  I potem ci nasi naiwni rodacy siedzą między tymi Turkami i ich kobietami w chustkach na głowach, piją ten obrzydliwie mocny turecki czaj, topiąc się jednocześnie w upale i słuchają ogłuszającego dźwięku cykad.
  I mówią, że fajnie. No fajnie, bo turecka lira teraz tania jak złotówka. To pewnie dlatego jeżdżą, bo im tanio. Cwaniaki.


Tekst powstał przy udziale dużej dawki ironii. Jeśli nie wiesz co to znaczy, kliknij krzyżyk w prawym górnym rogu ekranu.